Euro
9.3411
-0.5%
Dolar
7.8096
-0.79%
Altın
448.48
-2.09%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
131.739
-0.94%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Yazıcıoğlu'nun yeri 1,5 kilometreye kadar tespit edilmiş

  BBP Lideri Muhsin Yacızıoğlu'nun ölümüyle ilgili Kahramanmaraş'taki davada, sanıkların ifadeleri dinlendi.
  • DHA
  • 19.09.2019 - 21:26
  Yazıcıoğlu'nun yeri 1,5 kilometreye kadar tespit edilmiş

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili, dönemin Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Dursun Özmen'in yargılandığı davaya devam edildi.

  Kahramanmaraş 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tanık olarak dinlenen ve FETÖ'den açığa alınan polis İsmail Kaya, olay günü Muhsin Yazıcıoğlu'nun telefonundan yerlerinin tespit edildiğini belirtti.

  "ANLAM VEREMEDİĞİNİ SÖYLEDİ"

  İsmail Kaya, "İlyas Uçar, bana olay yerinin 1.5 kilometre kadar yakınının tespit edildiğini ancak buna rağmen tam yerinin neden bulunamadığına anlam veremediğini söyledi." dedi.

  Dönemin Kayseri Valisi Mevlüt Bilici'ye "Yazıcıoğlu yaşıyor, ayağı kırık" bilgi notunu göndererek, arama çalışmalarını sekteye uğrattığı iddiasıyla görevi kötüye kullanmak suçundan yargılanan Dursun Özmen, sağlık sorunları nedeniyle bugün görülen 18'inci duruşmaya katılmadı.

  Yazıcıoğlu nun yeri 1,5 kilometreye kadar tespit edilmiş #1

  Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ve Yazıcıoğlu'yla birlikte hayatını kaybedenlerin ailelerinin ve yakınlarının katıldığı duruşmaya, o dönem Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yapan ve FETÖ soruşturması nedeniyle açığa alınan polis memuru İsmail Kaya da katıldı.

  "AMİRİM BU İFADELER İNSANI İPE GÖTÜRÜR, GÖNDERMEYELİM"

  Kendisinin idari büroda memur olarak görev yaptığını ancak bilgi notu hazırlamak gibi bir görevi olmadığını belirten İsmail Kaya, o gün Sezgin Bozkurt'un nöbetçi olduğunu söyledi.

  Yazıcıoğlu nun yeri 1,5 kilometreye kadar tespit edilmiş #2

  Tüm bilgi notlarını Dursun Özmen'in, Sezgin Bozkurt'a yazdırdığını öne süren Kaya, "Ben tam olarak ne yazdığını bilmiyorum ama televizyona bakarak bir şeyler yazdırıyordu. Ben sadece gerekli yerlere iletmiştim. Bu talimatı Dursun Özmen'den aldım. Sezgin, sanık Dursun Özmen'e 'Amirim bu ifadeler insanı ipe götürür, göndermeyelim' şeklinde beyanda bulunmuştu. Ben de olay yerinin jandarma bölgesine ait olduğunu bizim sorumluluk alanında olmadığını belirttim ancak Dursun Özmen, 'Siz bilmiyorsunuz kardeşim' demişti. Ben bilgi notlarını nereye göndereceğimi sordum. 81 ile bilgi notunu göndermemi istedi. Tüm bilgi notlarını bütün illere çekmiştim. Dursun Özmen, bilgi notunu gönderdiğine ilişkin sürekli şahsi telefonda konuşuyordu ama kimle konuştuğunu bilmiyorum. Ben bu 81 ile bilgi notunu gönderdim ancak Kayseri iline yaklaşık 15 dakika sonra gittiği görülmüştü." diye konuştu.

  MAHKEME, EMNİYETTEN TELEFON SORGULAMA KAYITLARINI İSTEDİ

  İsmail Kaya'nın dinlenmesinin ardından mahkeme, olayla ilgili kestirme işlemi için yapılan telefon sorgulama kayıtlarının (İDEA Sistemi) temini içim Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü'ne müzekkere yazılmasına karar verip davayı, 9 Nisan 2020'ye erteledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir