Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
321.968
-1.24%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  YDG-H'nin Türkiye sorumlusu yakalandı

  Şanlıurfa'da yakalanan PKK'lı, bahar aylarında eylem yapılması talimatı aldığını, bunun için Türkiye'ye geçmeye çalıştığını itiraf etti.
  • 14.02.2016 - 16:36
  YDG-H'nin Türkiye sorumlusu yakalandı

  YDG-H nin Türkiye sorumlusu yakalandı #1

  Jandarma ve Birecik Hudut Birlik Komutanlığı ekipleri, sınırdaki 12 ayrı noktada önlem aldı. Güvenlik güçleri, Konak mevkisinden sınırı geçmeye çalışan 5 kişiye "dur" ihtarında bulundu.

  İKAZA RAĞMEN KAÇMAYA ÇALIŞTILAR

  İkaza rağmen yaya olarak kaçan şüpheliler, kovalamaca sonucu yakalandı. Sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, ifadesi alınmak üzere Birecik İlçe Jandarma Komutanlığına götürüldü. Şüphelilerden 4'ünün Suriye uyruklu olduğu ve Türkiye'ye sığınmaya çalıştığı anlaşılınca serbest bırakıldı, ardından Suruç Konaklama Tesislerine yerleştirildi.

  "AİLEMİ DAEŞ ÖLDÜRDÜ" DEDİ

  Zanlılardan Enver G. (34) ise jandarmaya Suriye uyruklu olduğunu, ailesinin terör örgütü DAEŞ tarafından öldürüldüğünü, kendisinin de savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınmaya çalıştığını söyledi.

  SERBEST BIRAKILAN ŞÜPHELİLER "TANIMIYORUZ" DEDİ

  Enver G, ayrıca terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'den korktuğu için Mürşitpınar Sınır Kapısını kullanmadığını, onun için arkadaşlarıyla sınırı kaçak yollarla geçmek istediğini belirtti. Serbest bırakılan diğer şüpheliler ise Enver G'yi tanımadıklarını, Türkiye sınırına 4 kilometre kala kendilerine katıldığı yönünde ifade verdi.

  ÇAPRAZ SORGUYA ALINDI, YALANI ORTAYA ÇIKTI

  Çapraz sorguya alınan Enver G, ilk verdiği ifadelerin yalan olduğunu kabul etti. Tanınmamak için sığınmacı gibi davrandığını ve onlarla beraber geldiğini, Tunceli'nin Mazgirt ilçesine bağlı Darıkent'te oturduğunu ve kod adının "Ferman" olduğunu itiraf eden terör örgütü üyesi, Fırat Üniversitesinde felsefe bölümü 1'inci sınıf öğrencisiyken terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'ye katıldığını ve okulu bıraktığını söyledi.

  EĞİTİM İÇİN KANDİL'E GİTMİŞ

  Zanlı ayrıca, 30 Mart 2014'te yapılan yerel seçim öncesi öncesi silah eğitimi almak için Kandil'e gittiğini, oradan terör örgütü DAEŞ'e karşı savaşmak için Kobani'ye geçtiğini kaydetti. Haziran 2015'te Türkiye'ye geçtiğini ve yapılacak eylemler hakkında toplantılar düzenlediklerini aktaran Enver G, Diyarbakır'da düzenlenen silahlı eylemlerin bazılarında bulunduğunu anlattı.

  BAHAR AYLARINDA TÜRKİYE GENELİNDE EYLEM!

  Sık sık Kobani'ye gittiğini belirten şüpheli, son gittiğinde PKK'nın üst düzey kişilerinden bahar aylarında Türkiye'de birçok ilde eylem yapılması yönünde talimat aldığını, bunun toplantısını yapmak için Türkiye'ye geçmeye çalıştığını ifade etti. Diyarbakır ve Ankara terörle mücadele ekipleri tarafından da aranan zanlı, işlemlerin ardından Birecik Adliyesine gönderildi. Enver G, "Terör örgütü üyesi olmak, silahlı eylemde bulunmak, devletin varlığını bölmeye çalışmak" suçlarından tutuklandı.

  "SÖZDE TÜRKİYE SORUMLUSU"

  Bu arada, tutuklanan Enver G. güvenlik raporlarına YDG-H'nin sözde "Türkiye hamle sorumlusu" olarak geçti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir