Konya'da öğrenciler yerli araç 'Diriliş 1251'i tasarladı

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi bünyesindeki Ar-Ge Topluluğu öğrencileri, tamamen yerli tasarım olan ve "Diriliş 1251" ismini verdikleri  elektrikli araç üretti.

MOTORDAN SİSTEME KADAR YERLİ

Uzunluğu 4 metre olan araç, 6 kilowattlık batarya ile saatte 110  kilometre hıza ulaşabiliyor. "Diriliş 1251" ismi verilen aracın, motor, motor sürücü, batarya yönetim sistemi, yerleşik şarj birimi, batarya paketlemesi, telemetre, araç  kontrol sistemi ve mekanik aksamı tamamen yerli.

Konya'da öğrenciler yerli araç 'Diriliş 1251'i tasarladı

KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk,  yaptığı yazılı açıklamada, aracın öğrencilerin tasarımı olduğuna dikkati çekti.

Konya'da öğrenciler yerli araç 'Diriliş 1251'i tasarladı

Üniversite olarak yerli Otomobil konusunda Konya'ya destek vermeye devam ettiklerini ifade eden Öztürk, şunları kaydetti:

"Bu tarihi sorumluluğa Konya ev sahipliği yapmaya hazır. Kendi yerli otomobilimizi üretmemizin Türkiye için önemi üzerinde daha çok durmayı ve daha  fazla çalışarak üniversite sanayi iş birliğiyle bu sorumluluğun üstesinden  gelmeyi hedefliyoruz. Öğrenci kardeşlerimizi çalışmalarından dolayı tebrik  ediyorum. Diriliş 1251 adlı aracımızı daha da geliştireceklerine dair inancımı  kalbimde taşıyorum."