Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.331
-0.08%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Yerli korona aşısı denemelerine katılan gönüllülerde yan etki görülmedi

  Koronavirüse karşı geliştirilen aşıya dair Erciyes Üniversitesi'nden açıklama geldi. İlk dozun sonucu paylaşılırken, ikinci dozun uygulaması gerçekleştirildi.
  • AA
  • 26.11.2020 - 17:02
  • Güncelleme : 26.11.2020 - 17:44
  Yerli korona aşısı denemelerine katılan gönüllülerde yan etki görülmedi

  Erciyes Üniversitesi'nde (ERÜ) geliştirilen koronavirüs aşı adayına ilişkin çalışmalar devam ediyor.

  ERÜ Rektörü Mustafa Çalış, yerli ve milli koronavirüs aday aşısının ikinci dozunun gönüllüye uygulanmasına ilişkin konuştu.

  Çalış, ERÜ tarafından geliştirilen koronavirüs aday aşısının 5 Kasım'da klinik çalışmalarına başlandığını ve ilk dozunun 44 gönüllü üzerinde tamamlandığını söyledi.

  Bugün ikinci dozlamaya geçildiğini belirten Çalış, şunları kaydetti:

  Yerli aşı adayının 2'inci dozu yapıldı ViDEO

  İKİNCİ DOZ UYGULANDI

  "Gönüllü Nazif Durna üzerinde ikinci dozlamayı da yaptık. İkinci doz sonrasında da gönüllümüzün durumu çok iyi. İlk doz uygulanan 44 gönüllümüzde hiçbir yan etki olmadı. Birkaç hastamızın enjeksiyon yerinde çok hafif kızarıklık ve çok az ağrı oldu. Zaten normal aşılarda bundan daha fazlası olur. Bu beklenen bir şeydi.

  Yerli korona aşısı denemelerine katılan gönüllülerde yan etki görülmedi #1

  HEDEF 15 ARALIK'TA FAZ-2'YE GEÇMEK

  Hiçbir yan etkisinin olmaması çok önemli çünkü Faz-1 çalışmaları güvenlik yönünden çok önemlidir. Faz-2'ye geçebilmeniz için güvenliği tespit edebilmeniz gerekiyor. İlk dozlama çok güvenliydi, ikinci dozlamanın da öyle geçeceğini ümit ediyoruz. En kısa sürede, 15 Aralık'ta artık Faz-2'ye geçmek istiyoruz."

  Çalış, aşının sadece güvenlik kısmını değil, etkinliğini de araştırdıklarını belirterek, hem güvenlik hem de etkinliğin çok iyi sonuçlanması durumunda 2021 yılı ocak ayının sonu ya da şubat ayının başı gibi Faz-3'e geçmeyi ümit ettiklerini vurguladı.

  Yerli korona aşısı denemelerine katılan gönüllülerde yan etki görülmedi #2

  Çalış, şu değerlendirmelerde bulundu:

  İKİNCİ AŞAMAYA 250-350 GÖNÜLLÜ KATILACAK

  "İnşallah bir an önce etkin ve yetkin, güvenli milli aşımıza ulaşırız. Cumhurbaşkanımız açıkladı, biz de aynı ümitteyiz, nisan veya bahar aylarında aşımızın tamamlanacağına inanıyorum. Şu ana kadar çok iyi gidiyoruz, bundan sonra da inşallah çok iyi gider ve bahar aylarında milli aşımıza kavuşuruz. 44 gönüllümüz Faz-1'deki gönüllülerimizdi, Faz-2'de bunları kullanmayacağız. Faz-2'de en az 250-350 arasında bir gönüllü üzerinde çalışmayı düşünüyoruz. Zaten şu anda gönüllüler başvuruyor. Erciyes Üniversitesi İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne (İKUM) başvurmaları gerekiyor.

  Yerli korona aşısı denemelerine katılan gönüllülerde yan etki görülmedi #3

  "GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ"

  Bu merkezimiz Avrupa İlaç Ajansı tarafından ve dünyanın birçok merkezi tarafından denetlenen Türkiye'nin nadir birkaç merkezinden biri. Bugüne kadar bu merkezde 1300 faz çalışması yapıldı. Burada her şey çok ciddi yapılıyor, kurallara uyuyoruz. Gece gündüz çalışıyoruz hem kaliteli hem hızlı olsun diye."

  Yerli korona aşısı denemelerine katılan gönüllülerde yan etki görülmedi #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir