Euro
10.7874
-0.36%
Dolar
9.2614
-0.35%
Altın
532.3
0.69%
Borsa
1.435
0.37%
Bitcoin
595.002
2.60%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C

  Yerli ve milli helikopter Gökbey ilk sertifikasyon uçuşunda

  Gökbey Projesi kapsamında üretilen ikinci prototip helikopter, ilk sertifikasyon uçuşunu yaptı.
  • AA
  • 29.06.2019 - 16:26
  Yerli ve milli helikopter Gökbey ilk sertifikasyon uçuşunda

  Yerli ve milli imkanlarla üretimi gerçekleştirilecek olan ve tanıtımı geçtiğimiz aylarda yapılan Gökbey, ilk sertifikasyon uçuşunu bugün gerçekleştirdi.

  Yerli ve milli helikopter Gökbey ilk sertifikasyon uçuşunda #1

  Yerli ve milli helikopter Gökbey ilk sertifikasyon uçuşunda #2

  BAŞARIYLA UÇUŞUNU GERÇEKLEŞTİRDİ

  Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'ndan (SSB) yapılan açıklamaya göre, başkanlığın başlattığı Gökbey Projesi kapsamında TUSAŞ tarafından tasarlanıp üretilen ikinci prototip helikopter, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden (SHGM) alınan izin çerçevesinde, ilk sertifikasyon uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

  Yerli ve milli helikopter Gökbey ilk sertifikasyon uçuşunda #3

  Yerli ve milli helikopter Gökbey ilk sertifikasyon uçuşunda #4

  Konuya ilişkin Twitter'dan paylaşımda bulunan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de "TUSAŞ tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen Gökbey helikopterimiz, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün verdiği uçuş izni ile birlikte ilk sertifikasyon uçuşunu gerçekleştirdi. 45 dakika süren uçuşla, projede önemli bir aşama daha geçildi. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum." ifadesini kullandı.

  Yerli ve milli helikopter Gökbey ilk sertifikasyon uçuşunda #5

  SERTİFİKASYON UÇUŞLARI

  Yerli imkanlarla geliştirilip üretilen ilk genel maksat helikopteri olan Gökbey'in ilk prototipi, ilk test uçuşunu 2018 Eylül'de yaptı. İkinci prototipin bugünkü uçuşuyla ise 2021'de tamamlanması hedeflenen sertifikasyon uçuş testlerine başlandı. Gökbey helikopterinin, sertifikasyon sürecinin tamamlanmasının ardından seri üretime geçilmesi öngörülüyor.

  Yerli ve milli helikopter Gökbey ilk sertifikasyon uçuşunda #6

  YERLİ MOTOR YOLDA

  Bir yandan envantere girmesi ve seri üretiminin başlatılması ghedeflenen Gökbey için diğer yandan da yerli motor için Ar-Ge çalışmaları sürüdürülüyor. Eskişehir'de üretilen T700-TEI-701D turboşaft motorunun teslim edilmesinin ardından üzerinde çalışmalarına, ASELSAN ve TUSAŞ tarafından devam ettiriliyor. Mevcut koşullarda yabancı iştirak ile üretilen motor kullanan Gökbey için yakın zamanda T700-TEI-701D ile banttan çıkartılması planlanıyor.

  Yerli ve milli helikopter Gökbey ilk sertifikasyon uçuşunda #7

  GÖKBEY GENEL MAKSAT HELİKOPTERİ

  En zorlu iklim ve coğrafyalarda, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan Gökbey Genel Maksat Helikopteri, milli imkan ve kabiliyetler kullanılarak tasarlanıp ve üretiliyor. ATAK Programı süresince kazanılan bilgi, birikim, tecrübe ve yetenek havuzu temel alınarak başlanılan Özgün Helikopter Programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra, transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme haiz sistemlerin tasarım ve üretimleri de tamamen milli kaynaklar kullanılarak gerçekleştiriliyor.

  Yerli ve milli helikopter Gökbey ilk sertifikasyon uçuşunda #8

  Yerli ve milli helikopter Gökbey ilk sertifikasyon uçuşunda #9

  Helikopter, geniş görev yelpazesine sahip olmasından ötürü taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebilecek.

  Gökbey Projesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle yürütülüyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir