Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
705.458
0.83%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Yeşilyurt köyünde düğün ve mezuniyet fotoğrafı çektirmek ücretli

  Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Kazdağları eteklerindeki taş mimari yapısıyla ünlü Yeşilyurt köyünde, düğün ve mezuniyet fotoğrafı çektirmek izne bağlandı.
  • DHA
  • 12.05.2020 - 17:56
  Yeşilyurt köyünde düğün ve mezuniyet fotoğrafı çektirmek ücretli

  Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Yeşilyurt köyü, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak yeri oluyor.

  Kazdağları eteklerindeki, taş evleri ve yüzlerce yıllık tarihiyle doğal platoyu andıran Yeşilyurt köyü düğün, nişan ve mezuniyet çekimleri için gelen stüdyo fotoğrafçılarının da vazgeçilmez mekanı.

  DÜĞÜN ÇEKİMİ 200, MEZUNİYET 150 TL

  Fotoğraf çektirmek için köye artan ilgi ve bu nedenle yerli ve yabancı turistlerin rahatsız olması üzerine Yeşilyurt Muhtarlığı, köy girişine, "Köy muhtarlığı kararı ile köy içi ve çevresinde izinsiz ticari amaçlı fotoğraf çekimi yasaklanmıştır. Köyümüz sınırları içerisine muhtarlık izni olmadan hurdacı ve seyyar satıcı girmesi yasaktır." yazılı tabela astı.

  Yeşilyurt köyünde düğün ve mezuniyet fotoğrafı çektirmek ücretli #1

  Uygulamada, gelin çekimleri 200 TL, mezuniyet çekimleri fiyatı ise 150 TL olarak belirlendi. Toplanan paralar karşılığında fotoğrafçılara makbuz kesiliyor.

  "AMACIMIZ KÖYDEKİ YOĞUNLUĞU AZALTMAK"

  Uygulama sayesinde köyde biraz olsun yoğunluğun azaldığını belirten Yeşilyurt Muhtarlığı Azası Barış Şen (42), “Son üç yıldır köyümüz çok ciddi olarak stüdyo olarak kullanılmaktaydı. Bu ticari bir faaliyet olarak yapılıyordu. Hem köylülerimiz de rahatsızlık duymaya başlamıştı. Çünkü kalabalık çekimlerde yollar bile kapanıyordu. Özel mülklere bile giriliyordu. Hem bunların önüne geçmek hem de gelen fotoğrafçılardan muhtarlıkla görüşmelerini sağlamak amacıyla bu tabelayı astık. Bu işi ciddi olarak yapanlara da belirli bir ücret koyduk. Amacımız dediğim gibi tamamen köydeki yoğunluğu azaltarak, rahatlamayı sağlamak." dedi.

  Yeşilyurt köyünde düğün ve mezuniyet fotoğrafı çektirmek ücretli #2

  "DÜĞÜN VE MEZUNİYET ÇEKİMLERİ YOĞUN OLUYOR"

  Köye genellikle düğün ve mezuniyet fotoğrafı çekenlerin yoğun olarak geldiğini ifade eden Barış Şen, “Düğün fotoğrafları, mezuniyete gelmiş öğrenciler ve katalog çekimleri oluyor köyümüzde. Aldığımız duyumlara göre de bu çekimler 2 bin, 3 bin lira civarında oluyormuş. Çekimler esnasında yoğunluk oluyor. Bu karar, günübirlik veya bölgede konaklayan turistlerimizi, ticari olmayan fotoğraf kulüplerini kapsamıyor. Bu şekilde olanlardan kesinlikle bir ücret talebimiz olmuyor.” diye konuştu.

  Yeşilyurt köyünde düğün ve mezuniyet fotoğrafı çektirmek ücretli #3

  Böylelikle köye bir miktar gelir de sağlandığını kaydeden Şen, “Bu uygulamayla köyümüze ek bir gelir de sağladık. Başvuru olduğunda da bir planlama yapabiliyoruz.” şeklinde konuştu.

  Yeşilyurt köyünde düğün ve mezuniyet fotoğrafı çektirmek ücretli #4

  Yeşilyurt köyünde düğün ve mezuniyet fotoğrafı çektirmek ücretli #5

  Yeşilyurt köyünde düğün ve mezuniyet fotoğrafı çektirmek ücretli #6

  Yeşilyurt köyünde düğün ve mezuniyet fotoğrafı çektirmek ücretli #7

  Yeşilyurt köyünde düğün ve mezuniyet fotoğrafı çektirmek ücretli #8

  Yeşilyurt köyünde düğün ve mezuniyet fotoğrafı çektirmek ücretli #9

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir