Euro
11.0796
-0.52%
Dolar
9.5471
-0.39%
Altın
550.85
-1.09%
Borsa
1.509
1.09%
Bitcoin
593.165
-1.57%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Yıldız: Büyüyen Türkiye'nin küçülen enerjisi olmaz

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Büyüyen, gelişen Türkiye'nin küçülen enerjisi olmaz" dedi.
  • 30.01.2015 - 21:00
  Yıldız: Büyüyen Türkiye'nin küçülen enerjisi olmaz

  Yıldız: Büyüyen Türkiye nin küçülen enerjisi olmaz #1

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Polat Enerji tarafından Kırşehir'in Mucur ilçesinde yapımı tamamlanan Geycek Rüzgar Enerji Santralinin (RES) açılış töreninde yaptığı konuşmada, enerji yatırımlarını, yenilenebilir dahil Edirne'den Kars'a, Sinop'tan Hatay'a varıncaya kadar her noktaya taşıyacaklarını söyledi.

  Taner Yıldız, Kırşehir'in enerji yatırımlarının yapıldığı yerlerden birisi olduğunu belirterek, "Mucur da Türkiye'nin doğalgaz enterkonneksiyonunda, Azerbaycan'dan ve İran'dan gelen doğalgazın en önemli geçiş noktalarından bir tanesi, bulunduğumuz yerden yaklaşık 3 kilometre ileriden geçiyor" diye konuştu.

  ENERJİ YATIRIMINDAKİ ENGELLER

  Geycek Rüzgar Enerji Santrali'nin, yenilenebilir enerji kaynaklarının en nadide projelerinden biri olduğunu ifade eden Yıldız, enerji yatırımlarında engellerle de karşılaştıklarını söyledi. "Engellerimiz var mı? Tabii ki olacak. Bunlar makul noktalarda mı, her birisi makul noktalarda değil" diyen Yıldız, dünya ve Türkiye'deki enerji yatırımlarına ilişkin araştırma sonuçlarından örnekler verdi.

  BÜYÜYEN TÜRKİYE'NİN KÜÇÜLEN ENERJİSİ OLMAZ

  Yıldız, bu yapının mutlaka değişmesi gerektiğini belirterek, "Biz kuşlara da fillere de ama en önce de insana hizmet için buradayız. Samimi çevrecileri istisna tutarak bununla alakalı tüm istismar edenlere karşı mücadelemize aynı şekilde devam edeceğiz" dedi. Büyüyen, gelişen Türkiye'nin küçülen enerjisi olamayacağına işaret eden Yıldız, "Biz de Türkiye'nin ekonomik büyümesinden daha büyük rakamlarla, büyüyerek bugünlere geldik" ifadesini kullandı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir