Euro
9.7032
-0.14%
Dolar
8.1546
0.27%
Altın
457.35
-0.42%
Borsa
1.393
-1.65%
Bitcoin
492.296
0.12%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C

  YÖK kontenjan verilecek bölümleri düşürecek

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bazı devlet üniversitelerinde kontenjanı düşürdükleri halde yine de boş kontenjan olduğunu belirtti.
  • Ajanslar
  • 27.04.2015 - 06:20
  YÖK kontenjan verilecek bölümleri düşürecek

  YÖK kontenjan verilecek bölümleri düşürecek #1

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerdeki temel bilimler programlarına  ilişkin bir dizi çalışma yürüttüklerini belirtti. Temel bilimlerin, bilim dalları olarak öneminin yanı sıra başta  mühendislik ve tıp gibi pek çok bilim dalıyla doğrudan ilişkisi nedeniyle de  öneminin bulunduğuna dikkati çeken Saraç, şöyle devam etti:

  “Dolayısıyla bu programlardaki zafiyetten ülkenin bilim hayatı,  mühendislik ve sağlık alanları, Ar-Ge çalışmaları doğrudan etkilenir. 2010  yılından itibaren fizik, kimya, biyoloji ve matematik programlarına her yıl bir  önceki yıl yerleşen sayısından daha düşük kontenjan verilmiş fakat bu tedbir işe  yaramamış ve düşürülen kontenjana rağmen yine boş kontenjanlar oluşmuştur. Bu programlar dolmadığı için taban puan oluşmamış ve Lisans Yerleştirme Sınavlarında baraj puanını aşan  herkesin girebileceği bir hal ortaya çıkmıştır.”

  Temel bilimlere yönelik geçmişte yanlış kontenjan politikaları yürütüldüğüne işaret eden Prof. Saraç, sözlerine şöyle devam etti:

  "ÖĞRENCİNİN SEÇİCİ TAVRI DİKKATE ALINMALI"

  Başlangıçta bilimsel özerklik gerekçesiyle isteyen her üniversitede, bu bölümlerin açılmasına izin verildiğini ve öğrenci kontenjanlarının da üniversitelerin istekleri doğrultusunda belirlendiğini söyledi. Sonraki yıllarda da bu programlar için belli oranda talep olduğunun  varsayıldığını ve bu varsayım üzerinden kontenjanların üniversitelere dağıtıldığını anlatan Saraç, şu açıklamalarda bulundu:

  “Halbuki gerçek bu değil. Talep üniversitenin kimliğinden bağımsız oluşmuyor. Yani ODTÜ, İstanbul, Ege üniversitelerinde bu programlar dolarken falanca ve filanca üniversitelerde dolmuyor. Diğer bir ifade  ile talep artık sadece bölüme yönelmemekte, öğrenci, ‘ben fiziği ancak şu  üniversitelerde olursa okumak istiyorum’ diyor, yani seçici davranıyor.  Yükseköğretim öğrencisinin seçici tavrının artık dikkate alınması lazım.”

  "YANLIŞ KONTENJAN POLİTİKASI, KÖTÜ İMAJA YOL AÇTI"

  Prof. Dr. Saraç, 2015 yılı için, 2014’te 11’den az öğrenci kaydolan  devlet üniversitelerindeki programlara öğrenci kontenjanının verilmemesinin  planlandığını bildirerek, şunları kaydetti:

  “Dolayısıyla, devlet üniversitelerinden 22 üniversitenin biyoloji  programına, 31 üniversitenin fizik programına, 36 üniversitenin kimya programına,  7 üniversitenin matematik programına öğrenci kontenjanı verilmeyecek. Geçen sene  öğrenci kontenjanı verilen bu programların sayısı 241 iken, bu sene bu sayıyı  145’e düşürdük. Vakıf üniversiteleri bu alanlara zaten rağbet etmiyor. Geçen sene  toplam 15 program sayısını kendileri 11’e düşürdü. Temel bilimler programı  bulunan vakıf üniversitesi sayısı ise 10 Bilkent, Koç ve Yeditepe’den başka  matematik alanının dışında programı bulunan vakıf üniversitesi de yok. Yanlış  kontenjan politikası bu programlarla ilgili kötü bir imaja yol açtı. Bu sene  öğrenci verilen programları belirlerken sadece geçen yılki kayıtlara değil, genel  durumu ve o üniversite özelindeki öğrenci talebinin nedenlerini de  değerlendirdik. Bu sene 100  programa öğrenci kontenjanı verilmeyecek olmasına  rağmen 2015’te yerleşen sayılarında, geçen senenin üstüne çıkılması gibi bir  iddia ve hedef ortaya koyduk ve inşallah bunu gerçekleştireceğiz.”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir