Dolar
7.8687
-0.1269%
Euro
9.3134
0.4086%
Altın
1911.28
0.3881%
Borsa
1210.41
0.4181%
G. Altın
483.658
0.2796%
Bitcoin
94555.37
1.9493%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  YSK'nın teşkilat yapısı oluşturuluyor

  Yüksek Seçim Kurulu Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.
  • AA
  • 30.11.2017 - 21:19
  YSK'nın teşkilat yapısı oluşturuluyor

  TBMM Genel Kurulunda kabul edilen, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanuna göre, YSK merkez teşkilatında, seçim uzmanı ve seçim uzman yardımcısı istihdam edilebilecek. Kurulda geçici personel çalıştırılabilecek.

  DÜZENLEMELERDE NELER VAR

  Kanun teklifine göre yapılan düzenlemeler şöyle:

  Seçim müdürü ve müdür yardımcıları, kurul personeli arasında yapılacak veya yaptırılacak yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre başkan tarafından atanacak.

  Seçim müdürü ve seçim müdür yardımcılarında; hukuk fakültesi veya siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az 4 yıllık yükseköğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olma şartı aranacak.

  Seçim müdürü ve seçim müdür yardımcıları, nüfusa kayıtlı oldukları ilçelerde görev yapamayacak, geçici görevde geçen süreler de dahil aynı yerde 6 yıldan fazla çalışamayacak ancak bu süreyi dolduranlar, ihtiyaç duyulması halinde YSK başkanının kararıyla en fazla bir yıl daha aynı yerde çalışabilecek.

  TÜM PERSONEL İÇİN DİSİPLİN KURULU OLUŞTURULACAK

  Seçim kurulu başkanları, kendilerine bağlı seçim müdürü ve diğer personelin disiplin amiri olacak. Kurul merkezinde tüm personel için disiplin kurulu oluşturulacak.

  YSK başkanı ile il ve ilçe seçim kurulu başkanları; bütün memur, işçi ve hizmetlileri seçim iş ve işlemlerinde görevlendirebilecek, bunlar dışında da gerekli gördüğü kimseleri çalıştırabilecek ancak hakim, cumhuriyet savcısı, vali, kaymakam, asker ile kolluk amir ve memurlarını çalıştıramayacak.

  Seçim müdürlükleri, seçim kurulu başkanlarınca yılda en az bir defa, ocak ayı içinde denetlenecek. Seçim müdürlükleri, seçim kurulu başkanları tarafından ve Adalet Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle belirlenen usul ve esaslara göre adalet müfettişleri vasıtasıyla denetlenecek.

  MERKEZ TEŞKİLATA 715 PERSONEL ALINACAK

  Kurul merkez ve taşra teşkilatının giderleri ile her türlü seçim giderleri, genel bütçeden karşılanacak.

  Kanunla YSK'nın merkez teşkilatına 225, taşra teşkilatına da 490 olmak üzere toplam 715 personel alımı yapılacak.

  Buna göre; merkez teşkilatına bir seçim hizmetleri genel müdürü, 2 genel müdür yardımcısı, 14 daire başkanı, 15 seçim uzmanı, 15 seçim uzman yardımcısı, 16 şube müdürü, 3 mali hizmetler uzmanı, 9 bilgi işlem müdürü, 9 şef, 13 çözümleyici, 10 programcı, 2 bilgisayar işletmeni, 49 veri hazırlama ve kontrol işletmeni, 3 arşiv memuru, 3 santral memuru, 10 sekreter, 10 şoför, 2 mühendis, 6 istatistikçi, 5 teknisyen, 25 hizmetli, 2 dağıtıcı ve 6 bekçi alımı yapılacak.

  YSK Başkanına, en az kullanma süresi 5 yıl olan 1 binek otomobil verilecek.

  MEVCUT BAŞKAN GÖREV SÜRESİNİ TAMAMLAYACAK

  Mevcut YSK Başkanı, başkanvekili ve üyeleri, kalan görev sürelerini tamamlayacak. 2016 yılındaki yenileme seçimiyle seçilen üyelerin yerine 2022 ocak ayında yenileme seçimi yapılacak.

  Seçim müdürü ve müdür yardımcılığı kadrolarına, öncelikle görevde yükselme suretiyle atama yapılacak. Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu kadrolara beş yıl süreyle, ÖSYM tarafından yapılan yazılı sınavda başarılı olanlar arasından, yapılacak sözlü sınav sonucuna göre başkan tarafından atama yapılabilecek ancak bir takvim yılı içinde açıktan yapılacak atamalar, bu kadrolara görevde yükselme suretiyle yapılan atamaların üç katını geçemeyecek.

  Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte nüfusa kayıtlı oldukları ilçelerde görev yapan seçim müdürleri ile bulundukları 6 yıldan fazla görev yapan seçim müdürleri, ilgili yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç bir ay içinde bölgeler arası yer değiştirme suretiyle atamaya tabi tutulacak.

  TBMM Başkanvekili Yaşar Tüzün, teklifin kabul edilmesinin ardından, birleşimi, 5 Aralık Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir