Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
412.278
-1.32%
26ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 26 C

  Yunusseverlerden protesto

  Alman yunusseverler, yunus gösteri parklarının kapatılmasını için protesto gösterisi yaptı.
  • 22.04.2012 - 05:51
  Yunusseverlerden protesto

  Yunusseverlerden protesto #1

   

  Antalya'nın Kaş ilçesine gelen Alman Yunus ve Balina Koruma Kuruluşu (ProWAL) üyeleri, ilçedeki yunus gösteri parkının kapatılması için protesto gösterisi yaptı.

  Kaş'taki bir çay bahçesinde toplanan ProWal üyeleri, sloganlar atarak yunusların ''tutsak edilmesini'' protesto etti. Grup adına açıklamada bulunan ProWal Başkanı Andreas Morlok, Bodrum'dan Kaş'taki Yunus Gösteri Merkezi'ne getirilen Afalina türü 4 yunusun özgürlüğüne bırakılması ve ilçedeki gösteri merkezinin kapatılmasını gerektiğini belirtti. Kaş'taki yunus gösteri merkezinin dünyanın en kötü merkezlerin başında geldiğini öne süren Morlok, 2010 yılında kapatılan merkezin Kaş Belediyesi yetkililerinin (yunus parkını bir daha açmayacağız) şeklinde kendilerine söz vermelerine rağmen 2011 yılının Kasım ayında yeniden açıldığını ifade etti.

  Bodrum'daki 4 yunusun küçük bir sebze kamyonuna konularak Kaş'a getirildiğini vurgulayan Morlok, Kaş'taki yunus tesisinin paslanmış tellerle çevrili küçük bir kafesten ibaret olduğunu dile getirdi. Daha önce gösterilerde ve terapilerde kullanılan çok sayıda yunus ve beyaz balinanın burada öldüğünü savunan Morlok, ''Burası dünyanın en kötü, vicdansızca hazırlanmış yunus tesisidir. Türkiye'deki duyarlı vatandaşların desteğiyle bu yunus hapishanesinin bir daha açılmayacak şekilde kapatılması için elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız'' dedi.

  Gruba destek veren Kaş Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Mustafa Eriş ise yunus parkının Kaş turizmine bir faydasının olmadığına dikkati çekti. Yunus gösteri merkezinin kaldırılması için müracaatta bulunduklarını vurgulayan Eriş, yunusların taciz edilmesine, tutsaklığına, denizlerin kirlenmesine müsaade etmeyeceklerini belirtti.

  Doğal Hayatı Koruma Vakfı üyelerinin de destek verdiği grup, basın açıklamasının ardından sloganlar atarak Kaş Limanı'na yürüdü.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir