Petrol
107.84
-1.15%
Euro
17.6909
-0.76%
Dolar
16.7409
-0.85%
Altın
988.62
-0.35%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
353.223
-2.92%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Yüzünden kafası büyüklüğünde tümör alındı

  Iraklı hasta Kerim Kano'nun yüzünün sağ tarafında 7,5 kilogram ağırlığında, tümör alındı.
  • 28.02.2012 - 11:53
  Yüzünden kafası büyüklüğünde tümör alındı

  Yüzünün sağ tarafında 7,5 kilogram ağırlığında, kafası büyüklüğünde tümör bulunan Iraklı hasta Kerim Kano, Türkiye'de geçirdiği başarılı ameliyatla sağlığına kavuşturuldu.

  Yüzünden kafası büyüklüğünde tümör alındı #1

  SİVİLCE GİBİ ÇIKMIŞTI

  Bağdat yaşayan 50 yaşındaki Kerim Kano'nun yüzünde, 5-6 yıl önce sivilce olarak çıkan ve giderek büyüyen, farklı ülkelerde defalarca ameliyat edilmesine rağmen büyümeye devam eden ve en son 25 santimetre büyüklüğüne ulaşan tümör, Medicana International İstanbul Hastanesi'nde plastik cerrahi, beyin sinir cerrahi ve kulak burun boğaz doktorlarının gerçekleştirdiği ameliyatla tamamen alındı.

  Iraklı hasta Kerim Kano'ya yapılan ameliyat hakkında bilgi veren Plastik Cerrahi Bölümü'nden Prof. Dr. Necmettin Kutlu, ''Bize geldiğinde kafasının yanında, aynı büyüklükte bir tümörle karşı karşıyaydık. Bütün yüzünü kapsayan ve kafatasına, beyne doğru uzanan bir tümörü vardı. Hasta başını hiç kaldıramıyordu. Kafasının ağırlığından ayakta duramaz ve yatamaz durumdaydı'' dedi.

  Görüntüsünden dolayı sosyal iletişimi son derece zayıflayan hasta ve ailesinin, bu durumdan dolayı çok üzüldüklerini vurgulayan Kutlu, sonuç olarak plastik cerrahisi, beyin cerrahisi ve kulak burun boğaz olmak üzere 3 ayrı bölümden oluşan ekip olarak hastayı ameliyata aldıklarını anlattı.

  Iraklı hastanın, kendi ülkesinde, Hindistan'da ve Ürdün'de defalarca ameliyat geçirdiğini ancak bunların hiçbirinin kökten çözüm getirici ameliyatlar olamadığını kaydeden Kutlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Yaklaşık 8 saat süren ameliyatta önce yüzünün aşağı yukarı yarısını almış olduk. Beyin tabanına doğru uzanan bir gözünü olduğu gibi, çenesinin üstünü ve alt bölümünün bir kısmını kaplayan kocaman bir tümörün çıkarımını kökten bir şekilde gerçekleştirdik. Tümör alınınca beyin ortaya çıktığı için beynin fonksiyonu ve emniyetini korumak amaçlı olarak beyin cerrahı devreye girdi. Prof. Dr. Hidayet Akdemir ve ekibi tarafından beyin zarının tamiri ve emniyeti sağlandı. Ardından kulak burun boğaz uzmanı Prof. Dr. Tanfer Kunt ile birlikte rekonstrüksiyon ile hastayı şu anki durumuna getirdik.''

  Necmettin Kutlu, hastanın şu anda son derece sağlıklı olduğunu, burnundan nefes alabildiğini, ağzından beslenebildiğini ifade ederek, yüz görünümünün de ameliyattan önceki halinden çok çok daha iyi durumda bulunduğun söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir