Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
442.748
2.43%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Zararı yok denilen gaz sızıntısı hayvanları telef etti

  Manisa'da bir arazideki kükürtdioksit gazı sızıntısı, çevrede yaşayan yaban hayvanlarının ölmesine neden oldu.
  • DHA
  • 06.08.2017 - 16:50
  Zararı yok denilen gaz sızıntısı hayvanları telef etti

  Manisa'nın Alaşehir ilçesine 12 kilometre uzaklıktaki Horzumsazdere Mahallesi'ndeki 2 dönümlük alanda bundan 2 yıl önce başlayan kükürtdioksit gaz sızıntısı, korkutmaya başladı.

  Zararı yok denilen gaz sızıntısı hayvanları telef etti #1

  UYARI TABELASI ASILDI

  Sızıntının olduğu bölgedeki hayvanlar telef oldu. Demir tellerle çevrilen alana 'Dikkat, gaz kaçağı vardır. Ateşle yaklaşmak tehlikeli ve yasaktır' tabelası asıldı. Horzumsazdere Mahallesi Muhtarı Hasan Korkmaz, keklik, kirpi, akrep gibi birçok hayvanın bu sızıntıdan dolayı telef olduğunu söyledi.

  Zararı yok denilen gaz sızıntısı hayvanları telef etti #2

  İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI DEĞİL DEDiLER

  Yaklaşık 2 yıldan bu yana bu araziden gaz çıktığını kaydeden Muhtar Korkmaz, Manisa Valiliği'ne şikayette bulunduklarını ancak, inceleme ardından insan sağlığına zararlı olmadığının açıklandığını anlattı. Sızıntının neden kaynaklandığını bilmediklerini dile getiren Muhtar Korkmaz, şöyle dedi:
  "Araziden gaz sızıntısı var. Manisa Valiliği'ne şikayet ettiğimizde Ankara'dan ölçüme geldiler. Ölçüme gelenler 'insan sağlığına zarar yoktur' diye rapor tuttu. Ancak, sürekli hayvanlar ölüyor. Bölgede fazlaca su kaynağı olmadığı için muhtemelen buradaki kükürt dioksit gazı sızan sudan içen keklikler, kirpiler, akrep gibi hayvanlar telef oluyor. 2 seneden beri köyümüzde bunu yaşıyoruz. İlgili yerlere duyuracağız. Çaresine bakılmasını istiyoruz."

  Zararı yok denilen gaz sızıntısı hayvanları telef etti #3

  "KOKUDAN DURAMIYORUZ"

  Alanın köye 500 metre uzaklıkta olduğuna dikkati çeken Korkmaz, kokudan dolayı mahalle sakinlerinin şikayetçi olduğunu söyledi. Korkmaz, "Köyde yaklaşık 300 kişi yaşıyor. İnsanı da etkiliyor. 10 dakika durmakta zorlanıyoruz. Köye 500 metre uzaklıkta bir alan. Mahalleli kokudan duramıyor, çok şikayetçiyiz." diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir