Zonguldak'ta cami ve cemevi 15 yıldır aynı binada

Zonguldak'ta cami ve cemevi 15 yıldır aynı binada

Son günlerin en çok tatışılan konusu camii-cemevi projesinin yıllardır Zonguldak'ta varolduğu ortaya çıktı. Köyde ibadetlerini aynı binada yapan vatandaşlar namaz saatlerinde camide namaz kılıyor, daha sonra ise cemevinde cem ibadetlerini yapıyorlar.

"BİZE TUHAF GELMİYOR"

Karakavuz Köyü Muhtarı Kemal Üzmez, yaklaşık 250 hanenin bulunduğu köyde sürekli yaşayan nüfusun 650-700 civarında olduğunu ifade etti. Dedelerinin yaklaşık 120 yıl önce Ordu ilinden Ereğli ilçesine göç edip yerleştiğini söyleyen muhtar Üzmez, "Camii ve cemevi binamız 15 yıl önce benden önceki muhtar arkadaşımız döneminde yapıldı. 2008 yılında depremden zarar görünce binayı yıktık ve eskisi gibi inşa ettik. Camii ve cemevinin birarada olması bize tuhaf gelmiyor. Hatta çok normal" diye konuştu.

Zonguldak'ta cami ve cemevi 15 yıldır aynı binada

"İSTEYEN NAMAZINI KILAR İSTEYEN CEMİNİ YAPAR"

Karakavuz Köyü Cemevi Dedesi Hüseyin Şen ise isteyen vatandaşın camiye isteyen vatandaşın da cemevine gidebileceğini ifade etti. Cemevinde bir vatandaşın kurbanı için toplandıklarını belirten Alevi dedesi Şen şunları söyledi: "Vatandaşımızın iki tane kurbanı var. Birisi adak, diğeri de yıl kurbanı. Gündüz aşlarımız hazırlandı. Kurbanlarımızı dualayacağız, tekbirlerimizi yapacağız. Tekrar cemimize devam edeceğiz. 15 seneden beri burada cami ve cemevi aynı yerde devam ediyor. Köyümüzün hepsi iç içe ve akraba olduğu için camii veya cemevi bizim için fark etmiyor. Biz cemimizi de, namazımızı da aynı yerde kılabiliyoruz. İsteyen alt katta camiye gider namazını kılar, isteyen gelir burada cemini yapar."

Zonguldak'ta cami ve cemevi 15 yıldır aynı binada