Petrol
94.15
-1.00%
Euro
18.2496
-0.02%
Dolar
17.9628
0.03%
Altın
1.027
-0.03%
Borsa
2872
0.50%
Bitcoin
434.300
-0.03%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C
  Zonguldak'ta gemi battı

  Zonguldak'ta gemi battı

  Kamboçya bandıralı gemi Ereğli açıklarında su alarak battı.
  • 31.01.2012 - 20:41

  Zonguldak ta gemi battı #1

  Kamboçya bandıralı Vera isimli kuru yük gemisi Rusya'dan aldığı yükü İzmir'e götürürken şiddetli fırtına sebebiyle Zonguldak'ın Ereğli ile Alaplı ilçeleri arasında kıyının yaklaşık 1 mil açıklarında su alarak battı. Batan geminin mürettebatından 2'si kendi imkanları ile kurtulurken 1 kişi Sahil Güvenlik görevlileri tarafından kurtarıldı. Geri kalan 8 kişilik mürettebattan Haber alınamadı.

  Kurtarılan mürettebatın, Ereğli Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığı öğrenildi.

  Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, 114 metre uzunluğundaki geminin kayıp personelini bulmak için arama çalışmalarına devam ediyor

  ZONGULDAK VALİSİ AÇIKLAMA YAPTI

  Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Vali Ayyıldız, 2 ve 3'üncü kaptanlardan aldığı bilgiye göre geminin kötü hava koşulları ve fırtına nedeniyle liman başkanlığına Haber vermeden Ereğli Limanı'na sığınmak istediğini, bu sırada geminin ön tarafından su almaya başladığını söyledi. Vali Ayyıldız, kaptanların anlattıkları doğrultusunda geminin su almaya başlamasından 2-3 dakika sonra battığını kaydetti. Vali Ayyıldız, "2 ve 3'üncü kaptan, gemi batarken kendilerini denize atarak kurtarmışlar. Diğer arkadaşlarının da aynı şekilde atladıklarını görmüşler. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerimiz, 2 kaptan ve aşçı kadını, geminin yakınında deniz yüzeyinde bulup çıkarmış. Kurtarılan mürettebatın sağlık durumları gayet iyi" dedi.

  KURTARMA ÇALIŞMALARINA HAVADAN DESTEK

  Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, kayıp 8 kişiyi kurtarma çalışmalarına ara verildiğini, ancak gece boyunca aramaların Eskişehir'den gelecek askeri helikopterin desteği ile süreceğini söyledi. Helikopterin gece şartlarında uçuş yapabilecek düzeyde olduğunu vurgulayan Vali Ayyıldız, "Devlet bütün imkanlarıyla kayıp mürettebata ulaşmaya çalışıyor. Umudumuz var. Çünkü bu insanlar denizle haşır neşirler sürekli. Bu gibi hava şartları ve olaylara hazırlıklı insanlar. Kendilerine ulaşana kadar hayatta olduklarını varsayıyoruz" diye konuştu.

  Vali Ayyıldız, gece yapılan çalışmalarda personele ulaşılamazsa, sabah batan geminin dalgıçlar vasıtasıyla kontrol edileceğini açıkladı. Geminin Rusya'nın Rostov On Don Limanı'ndan yüklediği hurdayı, İzmir Aliağa Limanı'na götürdüğü belirtildi.

  KAYIP MÜRETTEBATIN İSİMLERİ

  Geminin kayıp personelinin isimleri şöyle:

  Gemi kaptanı Igor Kulısh (48), Oleksandr Zelınskyı (58), Pavlo Zelınskyy (26), Igor Khaıetskyı (22), Murman Darsadze (56), Oleksandr Ilıasov (41), Mykııaylo Kaplunenko (40), Borys Borysov (44)

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir