taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
6.0787
6.8132
1284.69
86072.28
251.013

İdlib'de 9. gözlem noktası kuruluyor

TSK unsurları, İdlib gerginliği azaltma bölgesinde yeni bir ateşkes gözlem noktası oluşturuyor.

AA | 07.04.2018 - 10:12..
Whatsapp ile paylaş
İdlib'de 9. gözlem noktası kuruluyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait bir konvoy, Astana anlaşmaları çerçevesinde İdlib’de gerginliği azaltma bölgesinde yer alan Morik ilçesine 9. gözlem noktası tesis etti.

YENİ GÖZLEM NOKTASI

Sabah saatlerinde Türkiye-Suriye sınırını geçen 100 araçlık askeri konvoy, Keferlusin köyünden Sermeda’ya oradan da Marretinum ile Han Şeyhun üzerinden Hama ilinin kuzey kırsalındaki Morik ilçesine ulaşarak yeni gözlem noktasını oluşturdu.

İdlib'de 9. gözlem noktası kuruluyor

Yeni gözlem noktası Türkiye-Suriye sınırından yaklaşık 88 kilometre derinlikte yer alıyor.

İdlib'de 9. gözlem noktası kuruluyor VİDEO

3 KİLOMETRE KARŞISINDA REJİM GÜÇLERİ

Konuşlanılan noktanın yaklaşık 3 kilometre karşısındaki hatlarda, Beşar Esad rejimi ordusu unsurları ve İran destekli gruplar bulunuyor.

12 BÖLGEDE GÖZLEM NOKTASI

Kazakistan'ın başkenti Astana'da garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran arasında sağlanan anlaşma çerçevesinde, TSK, 12 Ekim 2017'de İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki ateşkes rejiminin takibi için gözlem noktaları oluşturmaya başlamıştı.

Anlaşmaya göre, kademeli olarak İdlib'in kuzeyinden güneyine uzanacak intikalde TSK'nın toplam 12 bölgede gözlem noktası kurması öngörülüyor.

İntikalin sona erip, TSK'nın gözlem misyonunun başlamasının ardından Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü'nde yer alan Rus güçlerinin İdlib gerginliği azaltma bölgesinin dış kısmında, rejim ile muhaliflerin cephe hattında konuşlanması bekleniyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir