taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.46415
6.1985
1209.575
93287.16
212.46

İdomeni'deki mülteci kampını su bastı

Yunanistan'ın Makedonya sınırındaki İdomeni'de kampta sınırın açılmasını bekleyen sığınmacılar, hava koşulları sebebiyle zor günler yaşıyor.

Ajanslar | 23.05.2016 - 09:59..

Daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan sığınmacılardan Suriyeli Adem Visar, üç aydır İdomeni'deki kampta kaldığını belirterek, son iki gündür etkili olan yağışlı havadan çadırlarının su içinde kaldığını söyledi.

İdomeni'deki mülteci kampını su bastı

"NEREDE AVRUPA'NIN İNSANİYETİ?"

Kampta ailesiyle birlikte kaldığını ifade eden Visar, "Bütün gece uyuyamadık. Elbiselerimiz ıslandı. Üşüyoruz. Biz de diğer insanlar gibi bir hayat istiyoruz. Avrupa diyorlar, Avrupa nerede, nerede Avrupa'nın insaniyeti? Neden sessiz kalıyorlar?" dedi.

İdomeni'deki mülteci kampını su bastı

"YEMEK PİŞİREMİYORUZ, ÇOCUKLARIMIZ HASTALANDI"

Yaklaşık iki aydır kampta kalan Afgan Ahmad İrfani ise kamptaki koşulların her geçen gün zorlaştığını söyleyerek, "Her yer çamur oldu. Odunlarımız ıslandı. Yemek pişiremiyor, ateş yakamıyoruz. Çocuklarımız hastalandı" ifadelerini kullandı.

İdomeni'deki mülteci kampını su bastı

Öte yandan, kampta görevli olan sağlık kurumları temsilcileri, yağışlı havanın gelecek günlerde de etkili olacağını belirterek, sayılarının fazla olması sebebiyle sığınmacıların tüm ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını söyledi.

İdomeni'deki mülteci kampını su bastı

İHTİYAÇLARI İÇİN SIRA BEKLİYORLAR

Yunanistan-Makedonya sınırının 12 Mart'ta kapatılmasının ardından yollarına devam etmek için burada bekleyen sığınmacılar, aynı zamanda kamplardaki yaşam koşullarıyla da mücadele ediyor. Kampta kalan on binin üzerinde sığınmacı gıda, sağlık yardımı ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilmek için uzun süre sıra bekliyor.

Bu arada, Yunanistan hükümeti sığınmacılara kendileri için yapılan diğer kamplara gitmeleri noktasında çağrıda bulundu.

İdomeni'deki mülteci kampını su bastı

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)