taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.9195
6.5275
1494.16
95080.91
284.453
49035.59

İlaç firması CEO’su: Doktorlara rüşvet verdim

ABD'deki Insys Therapeutics ilaç firmasının eski CEO'su Michael L. Babich, bağımlılık yapan ilacı doktorlara ve eczanelere reçetelendirmeleri için rüşvet verdiğini kabul etti.

DHA | 12.01.2019 - 01:15..
Whatsapp ile paylaş

Arizona’daki Insys Therapeutics ilaç firmasının eski CEO’su ve başkanı Babich, Boston’daki Federal Mahkeme’de görülen davada, bağımlılık yaratan narkotik spreyi, doktorların hastalarına yazmaları için rüşvet vermekle yargılanıyor.

DOKTORLARA KADIN AYARLAYIP GECE KULÜBÜNE GÖNDERDİ

Mahkemeye sunulan belgeler arasında Babich’in iş tecrübesi olmayan genç kadınları işe alarak, doktorları gece ve dans klüplerine götürmesini istediği ve bu çalışanların doktorlara ilaç firmasının ürettiği uyuşturucu spreyini, gerek duymasalar bile hastalarına reçetelemeye ikna etmeye çalıştıkları yer alıyor.

Habere göre, mahkemedeki avukatlardan Fred M. Wyshak, yüksek sayıda ilaç reçete eden doktorlara, firmanın düzenlediği programlardan on binlerce dolar gönderildiğini de söyledi.

İlaç firması CEO’su: Doktorlara rüşvet verdim

Şirketin eski CEO'su Michael L. Babich

FDA ONAYLI GÜÇLÜ UYUŞTURUCU

Firmanın ürettiği Subsys adlı sprey, ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı ilaç ve yiyecek onayı veren FDA onaylı ve kanser ağrılarında kullanılan güçlü bir uyuşturucu.

Boston Globe’un haberine göre; şirket bu sayede 3.5 milyon dolar kazanarak, Subsys, ülkede kendi türünde en çok reçetelendirilen ilaç haline geldi.

20 YIL HAPİS CEZASI İSTENİYOR

42 yaşındaki Babich ve şirketteki diğer üst düzey çalışanların, doktorları ilacı reçete ile yazmaları için ikna etmeye çalıştıkları, bu nedenle de yasaları çiğnedikleri ifade edildi.

Babich mahkemede, 20 yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir