taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

İlk Cemre 19 Şubat'ta düşecek

Baharın müjdecisi olan Cemre'nin ilki 19-20 Şubat tarihlerinde havaya düşecek.

İHA |
Whatsapp ile paylaş

İlk Cemre 19 Şubat'ta düşecek

cemre

Baharın müjdecisi olarak kabul edilen ilk Cemre 19-20 Şubat arasında düşecek. Cemre'nin düşmesi ile hava sıcaklıkları biraz daha artacak. İkinci Cemre ise 26-27 Şubat tarihlerinde suya düşecek. Üçüncü Cemre'de 6-7 Mart tarihlerinde toprağa düşecek.

CEMRE NEDİR?

Cemre, İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışı. Arapça olan sözcük kor durumunda ateş anlamına gelir. Mina Vadisi’nde Arafat’tan gelen hacıların attıkları taşlarla oluşan yığınlara da "cemre" adı verilir. Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir.

ARAPÇADAN GELME BİR SÖZCÜK

Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlarda Zemire olarak yer alır. Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hali olduğu söylenebilir.

TEMİZLENMEYİ TEMSİL EDER

İlk cemre 20 Şubatta havaya ve yedişer gün arayla da suya ve toprağa düşer. Zemre ise Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara gelir. Tasavvuftaki kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları vardır. Temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş aşk kavramının yakıcılığıyla da yakından ilgilidir.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir