taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6182
Euro
7.2994
Altın
1586.37
Borsa
89643.71
Gram Altın
337.172
Bitcoin
42029.49

İngiltere’de sürücüsüz arabalar basına tanıtıldı

İngiltere'de otomatik kontrol sistemi ve elektrikle çalışan sürücüsüz araçların tanıtımı yapıldı.

AA |
Whatsapp ile paylaş

İngiltere’de sürücüsüz arabalar basına tanıtıldı

Yüksek teknolojiye sahip araçlarda sürücüye ihtiyaç duyulmayacak ve otomotik fren sistemi ile güvenli ulaşım imkanı sunulacak. Yerleştirilen sensör, radar ve kamera gibi sistemler araçların sürücü olmadan ve herhangi bir yere çarpmadan seyahat etmesini sağlayacak.

Seyahat edilecek adres araçlardaki bilgisayar sistemine kodlanarak, yolculuk edilebilecek. İngiltere'nin Greenwich, Bristol, Milton Keynes ve Coventry bölge ve şehirlerinde başlayacak testlerde 3 farklı araç yola çıkacak.

20 MİLYON STERLİN YATIRIM YAPILDI

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen tanıtıma katılan İş ve Yeteneklerden Sorumlu Bakan Vince Cable yaptığı açıklamada, araçların prototipleri için yaklaşık 20 milyon sterlin yatırım yapıldığını belirtti.

İngiltere’de sürücüsüz arabalar basına tanıtıldı

DÜZENLEMELER YAPILIYOR

Araçların ileride trafiğe çıkabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılacağını kaydeden Cable, "Teknoloji şimdiden çok gelişmiş bir seviyede. Araçların trafiğe çıkması için gerekli bütün düzenlemeler, sigortacılık alanındaki düzenlemeleri eş güdümlü bir şekilde hazırlamaya çalışıyoruz" diye konuştu.

İngiltere’de sürücüsüz arabalar basına tanıtıldı

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin de elektrikli araç geliştirilmesi konusunda artan ilgisinin olumlu olduğunu belirten Vince Cable, “Türkiye ile tabii ki işbirliği yapmakla ilgileniyoruz. Ben bizzat son yıllarda Türkiye’de bulundum. Birlikte Türk şirketleri ile, Türk hükümeti ile işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz. Uzmanlığımızı paylaşmak isteriz” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de sürücüsüz arabalar basına tanıtıldı

ÜÇ YILLIK DENEME SÜRESİ

İngiltere Ulaştırma Bakanı Claire Perry ise, üç yıllık bir deneme süresinin sonunda sürücüsüz araçların geliştirilmesinin nihai aşamasına gelineceğini kaydetti.

İngiltere’de sürücüsüz arabalar basına tanıtıldı

10 YIL SONRA BU TEKNOLOJİLER YOLDA

Yakın zamanda sürücüsüz araçların ulaştırmada kullanılmaya başlanabileceğine işaret eden Perry, “Üretici firmalar 2020 yılında bu araçların yollara çıkmaya hazır olabileceğini söylüyor. Tam olarak zaman veremiyorum ama gelecek 10 yıl içerisinde bu teknolojiyi yollarda görebiliriz” dedi.

İngiltere’nin dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden olduğunu belirten Perry, “Trafik kazalarının yüzde 93’ü insan hatasından meydana geliyor. Bu, sigortacılık endüstrisi için de bir yük. Yolların bakımı ve güvenlik için çok büyük harcama yapıyoruz. Bu gideri azaltabiliriz. Yollarda güvenliği artırmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir