taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7309
Euro
7.2822
Altın
1621.02
Borsa
89552.61
Gram Altın
351.086
Bitcoin
45359.32

İnsansız hava aracı Gözcü buldu obüsler vurdu

Suriye'de atışları Türk sınırından içeri düşen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) konvoyu mini insansız hava aracı Gözcü tarafından belirlendikten sonra Fırtına obüsleriyle vuruldu.


Whatsapp ile paylaş
İnsansız hava aracı Gözcü buldu obüsler vurdu

İnsansız hava aracı Gözcü buldu obüsler vurdu

IŞİD Konvoyu, Kale-Baykar tarafından geliştirilen ve 2007 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren mini insansız hava aracı Gözcü tarafından yerleri tespit edildikten sonra sınır hattında bulunan 40 km menzilli Fırtına Obüsleri ile vuruldu.

 
Baykar ve Kale gruplarının birlikte geliştirdiği Gözcü Mini İnsansız Hava Aracı Sistemi, tamamen özgün ve milli olarak geliştirilmiş elektronik, yazılım ve yapısal sistemleri ile aynı zamanda Türkiye'nin ilk mini hava aracı sistemi olma özelliğine sahip.

Özgün tasarıma sahip oto pilot güdüm kontrol sistemleri, yer kontrol istasyonu komuta kontrol elektronik donanım ve yazılım sistemi bulunan Gözcü teslim edildiği tarihten itibaren yoğun bir kullanım sürecine girdi. Bugüne kadar teslim edilen 170'in üzerinde mini insansız hava aracı binlerce saat uçuş sortisini başarıyla gerçekleştirdi.

İLK YURTDIŞI SATIŞ KATAR'A YAPILDI

Katar Silahlı Kuvvetleri ile 20 Temmuz 2011'de 10 Adet Mini İHA Sistemi tedariği için antlaşma yapıldı. Katar'ın çöl iklimine uygun olarak üretilen yerli Mini İnsansız Hava Araçları 29 Şubat 2012'de Katar resmi askeri heyet huzurunda gerçekleştirilen kabul testlerini başarıyla tamamladı. Bu antlaşma ile Gözcü, Türkiye tarihinde ihraç edilen ilk yerli hava aracı sistemi oldu.


YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir