Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C

  Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

  SEO’nun açılımı Search Engine Optimization olup, Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu manasına gelmektedir.
  • 24.01.2013 - 12:00
  Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

  Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) #1

  Dünya genelinde milyonlarca site arasında arama motorlarında öne çıkmayı ve bu denli fazla sitenin yer aldığı bir ortamda rekabete dahil olmayı sağlayan SEO, ülkemizde hala gerek kavramsal olarak gerekse de işlevsel olarak tam anlaşılamamış bir konu olmaya devam ediyor.

  Öncelikle her ne kadar adı, Arama Motoru Optimizasyonu olsa da SEO önce arama motorları için değil, kullanıcılar için yapılan düzenlemeleri kapsar.
  Kullanıcılarımızı nasıl mutlu edebiliriz sorusunu sormak ve bu bağlamda düzenlemeler gerçekleştirmek de bir nevi SEO çalışması yapmaktır.

  Başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının öncelikli kuralı, kullanıcılarına en iyi sonuçları sunmaktır, burada en iyi sonuçlardan kasıt sadece sorgu ile alakalı sonuçlar değil, aynı zamanda kaliteli web sitelerini de sunmaktır. Takdir edersiniz ki Google önümüze en iyi sonuçları getiremeseydi zaten bu denli popüler de olamazdı.

  Bu nedenle arama motorlarında üst sıralarda yer almak için, sadece içeriğimizin arama sorguları ile alakalı olması yeterli değil, ilgili web sitesinin aynı zamanda iyi tasarımlı, sorunsuz, güvenli, hızlı ve kullanıcı dostu olması da şart.

  Ülkemizde SEO hala yeterli ölçüde bilinmiyor ve gereken önemi göremiyor. İnternet üzerinden para kazanmak gibi bir amacınız varsa, muhakkak SEO ile tanışmanız, büyük projeler hedefliyorsanız da bir profesyonelden muhakkak destek almalısınız.

  Çünkü hızla gelişen ve büyüyen internet sektöründe, artık rekabet hiç de kolay değil. İnternet üzerinden para kazanmak gibi bir amacınız varsa, artık internet ve internet kullanıcıları hataları affetmiyor.

  SEO Çalışma Fiyatları da hiç de sanıldığı gibi çok büyük rakamlara mal olmuyor, hatta çoğunlukla Adwords Reklamlarına ayrılan bütçelerden bile ucuza mal oluyor. Proje büyüklüğüne göre aylık 1000 TL ile 10.000 TL arasında da değişmekte. Tabi burada önemli nokta reklamlarınızı ancak reklam bütçeniz bitene kadar yayımlatabiliyorsunuz, fakat doğru SEO çalışması ile yükseltilen bir web sitesi, hatalı uygulamalara yahut saldırılara(ANTI SEO) maruz kalmadığı müddetçe kullanıcıların karşısına çıkmaya devam ediyor.

  Görüş Bildir