Euro
10.3344
-0.95%
Dolar
8.8271
-0.44%
Altın
497.72
-0.27%
Borsa
1.391
0.42%
Bitcoin
383.367
-0.54%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Bilim Araştıma Vakfı

  Dünya çapında bilim ve barış.
  • 05.10.2012 - 13:29
  Bilim Araştıma Vakfı

  Bilim Araştıma Vakfı #1

  Bilim Araştırma Vakfı (BAV), Adnan Oktar'ın fahrî başkanlığını yaptığı, çalışmaları genellikle evrim kavramına karşı yaratılış görüşünü savunmak üzerine olan, bu konuda konferans ve paneller düzenleyen bir vakıf. 1990 yılında kurulmuştur. Vakıf halini almadan önce Bilim Araştırma Grubu adıyla faaliyet göstermiştir.

  Kendi amacını "dünya çapında barış, huzur ve sevgi ortamı oluşturmak" olarak ilan eden BAV, basında zaman zaman "gizli ve ketum bir islami tarikat" veya "kayda değer servetini gizleyen ve özenerek koruyan kült benzeri bir organizasyon" olarak tanımlanır.

  Bu vakfın evrim teorisine karşı hızlı yaratılışçılığı savunduğu bilinmektedir. Avrupa Parlamentosu Konseyi raporuna göre, BAV'nin ABD'deki American Institute for Creation Research(Amerikan Yaratılış Araştırma Enstitüsü) (ICR) ile sıkı bağları olduğu gözlenmektedir.

  Bilim Araştırma Vakfı, kendi sitesindeki iddialara göre Türkiye'nin her yerinde 2300'den fazla bilimsel etkinlik düzenlemiştir. Bu etkinliklere siyasetçiler, yazarlar, sivil toplum örgütleri mensupları ve aydınların yanı sıra, cumhurbaşkanları, başbakanlar, milletvekilleri, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve sivil otoriteler iştirak etmektedir.

  Kendi iddiasına göre BAV, Türkiye'nin gelişmesini, ilerlemesini ve bölgesinde bir barış ve denge unsuru olmasını arzulayan çevreler ile birlikte hareket etmektedir ve Türkiye'de organize olmasına rağmen vakfın uluslararası öneme haiz etkinlikleri yabancı akademisyenleri, din adamlarını, fikir adamlarını ve Türkiye'deki yabancı görevlileri de cezbetmektedir.

   

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir