Euro
10.3386
-0.91%
Dolar
8.834
-0.36%
Altın
497.15
-0.38%
Borsa
1.396
0.8%
Bitcoin
384.825
-0.59%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Polsten nedir

  Hava savunma aracı
  • 12.10.2012 - 10:36
  Polsten nedir

  Polsten nedir #1

  The Oerlikon top tasarimindan düşük bir maliyetle üretilen 20 mm otomatik toptu. Polsten tasarlanırken üretici lerden daha ucuz ve basit bir silah olması istendi. Ama bunun sonunda silah Oerlikon modeline nazaran dah az etkili oldu.

  Nazi Almanyasının Polonyayı işgalinin ardından tasarım ekibi İngiltereye kaçtı ve çalışmalarına kaldıkları yerden devam etti. Yapımı için yapılan tartışmalar Haziran 1941 tarihinde yapıldı.

  Sonuçta silah Mart 1944 tarihinde servise girdi be Oerlikon ile beraber çatışmalara katıldı.

  Oerlikon ve Polsten benzer 60 mermilik tambur şarjörleri kullanıyordu. Bunun yanında Polsten daha basit 30 mermilik tambur şarjörde takılabilmeyteydi. 1950li yıllara kadar görevde kaldı.

  Polsten Oerlikon ile aynı rollere sahiptpi ve ona vekalet ediyordu. HAva kuvvetleri bünyesinde uçaksavar silahı olarak kullanıldı. Tekerlekli modeli jep tarafından çekilebiliyordu.Modelleri arasında ikili, üçlü ve dörtlü gruplar şeklinde üretilenleri vardı.

  John Inglis Limited firmasına ait Toronto(Ontario, Kanada) da bulunan fabrikalarda binlerce adet üretildi.

  500 adet dörtlü modeli ise savaşta çok az kullanıldı.Polsten silahı ayrıca zırhlı araçlara takılarak uçaksavar aracı olarak kullanıldı. Örneğin Cromwell/Centaur tankı gibi.

  Polsten ayrıca Centurion tankının topunun yanına fakat tola eş eksenli değil tarete ayrı bir şekilde monte edilmiştir.Tasarımın adını nereden aldığı tam olarak belli değildir. Bazı kaynaklara Polonya ve üreticisi "Sten Company" tarafından Pol-sten olarak adlandırıldığı düşünülmektedir. Ayrıca Sten silahınıda Sten Company üretlmiştir.

  Resmi İngiliz kaynakları ise isimin Polonya ve Enfield ta bulunan Royal Small Arms Factoryait adların birleşimi olduğnu söylemektedir. Sten (Shephard, Turpin + Enfield). Yapımında 8 adet Polonyalı mühendisten ötürü bu adın buradan geldiği düşünülmektedir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir