Petrol
94.15
0.84%
Euro
18.4372
0.41%
Dolar
18.5811
-0.25%
Altın
1.03
0.49%
Borsa
3535
1.45%
Bitcoin
377.661
0.64%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Uygulama yüklerken nelere dikkat etmeliyiz

  Uygulama dünyası, akıllı cep telefonlarının olmazsa olmazı.
  • 12.05.2013 - 12:55
  Uygulama yüklerken nelere dikkat etmeliyiz

  Uygulama yüklerken nelere dikkat etmeliyiz #1

  İnternete bağlanan ve bilgisayarlar gibi yüklü bir işletim sistemi üzerinde çalışan akıllı telefonlar “aklı”nı aslında mobil uygulamalara borçlu. Bu uygulamalarla telefonlar, televizyonundan hava durumuna, haberlere, anlık ücretsiz mesajlaşmalardan sosyal ağlara ve oyunlara kadar yüzlerce özelliği bizlere sunabiliyor.

  İnterneti de artık cebinize koyduysanız, şimdi elinizdeki telefonu nasıl daha akıllı kullanabileceğinize sıra geldi. Bunun için tek başvuru noktanız kullandığınız telefonun işletim sisteminin resmi uygulama mağazası olmalı (iPhone için App Store, Android için Google Play, Blackberry için App World ve Windows için Windows Phone). Bu kaynakların dışından yüklenecek olan uygulamalar, cihazınızı virüs ve diğer tehditlere açık hale getirecektir.

  PUANI DİKKATE ALIN

  Hatta mağazalara bile bu tarz riskleri içeren bazı uygulamaların girebildiği düşünüldüğünde, indirdiğiniz uygulamanın önce kullanıcı yorumlarını okumak, verilen puanı dikkate almak sürprizlerle karşılaşmamak açısından önemli.

  LİMİTİ DÜŞÜK KART İLE İNDİRİN

  Ücretsiz uygulamalar indirmek için cihazınızı aktive ederken oluşturduğunuz mağaza (Apple, Google vs) kimliği ve parolası yeterli. Ücretli uygulamalar içinse bir ödeme yöntemi seçmeniz gerek. Bunun için en yaygın yöntem kredi kartı ve arkasındaki 3 haneli güvenlik kodunun, online mağazaya kayıt ettirilmesi. Ancak düşük limitli kredi kartınızla bu işlemleri yapmanız ya da bankanız aracılığıyla bir sanal kart oluşturmanız veyahut ön ödemeli, uygulama satın alma kartlarından edinmeniz her zaman için daha güvenli.

  OTOMATİK GÜNCELLEMEDEN KAÇININ

  Uygulamaların sizden 33’ü bulan farklı kalemde kişisel bilgiye erişim izni aldığını dikkate alırsak, indirilen uygulamanın “güvenilir” olması kritik konu. Yoksa ne Türkiye’deki kullanıcıların en popüler uygulamalardan birinin yaptığı “çıplak gösteren kamera” diye bir kamera var ne de bilgilerinizi riske atmayan bir “seksi videolar” uygulaması. Uygulama indirirken karşınıza çıkan, “Otomatik olarak güncellensin mi?” seçeneği de kısıtlı internet paketi olanlar için sorun yaşatabilir. “Ben bu kadar internet kullanmadım” şikâyetinde bulunmak istemiyorsanız güncellemeleri elle yapın. Gazete ve dergi gibi aboneliklerde ise “otomatik” seçeneği, siz vazgeçene kadar kredi kartınızdan “otomatik” ücret çekimi yapar.


  Görüş Bildir