taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5845
Euro
7.2545
Altın
1615.66
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.005
Bitcoin
42107.76
fuzulev

Irak Libya vatandaşı Şalani'yi idam etmeye hazırlanıyor

Libya Başbakanı Ali Zeydan, Irak yönetiminin Libya vatandaşı Adil Cuma eş-Şalani'yi idam etmeye hazırlandığını söyledi.


Whatsapp ile paylaş

Irak Libya vatandaşı Şalani'yi idam etmeye hazırlanıyor

Irak Libya vatandaşı Şalani'yi idam etmeye hazırlanıyor

Libya Başbakanı Ali Zeydan, Libya televizyonunda yayınlanan açıklamasında, Irak yönetiminin Libya vatandaşı Şalani'yi idam etmeye hazırlandığını belirterek, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye, Irak'taki Libyalı mahkumların affedilerek ülkelerine teslim edilmesi çağrısında bulundu.

İNFAZ KARARI ERTELENMİŞTİ

Başbakan Zeydan, "Vatandaşımız Şalani hakkındaki idam kararı daha önce verilmiş ve Irak hükümeti nezdinde yaptığımız girişimler sonucunda infaz kararı ertelenmişti. Ancak şimdi yeniden  infaz kararı ile karşı karşıya geldi" dedi.

ŞALANİ'YE DESTEK İÇİN AÇLIK GREVİ

Bu arada Yurt Dışındaki Libyalı Mahkumlar Genel Koordinatörü Ferac el-Kabayili,  yaptığı açıklamada, ülke dışındaki mahkumların çoğunun, idam mahkumu Şalani'ye destek için açlık grevine başladığını ifade etti. Irak'taki Libyalı mahkumların durumuna da değinen Kabayili, mahkumların haklarıyla bağdaşmayan zor ve perişan bir durumda olduklarını söyledi.

ŞALANİ AİLESİ DE IRAK'TA

Mahkumların ailelerinin, Libya Adalet Bakanı Salah el-Mergani'yi yakınlarının davalarıyla ilgilenmemekle suçladıklarına işaret eden Kabayili, Bakan Mergani'nin, ülke dışındaki Libyalı mahkumların komisyonunu ceza mahkemesi komisyonuyla birleştirmeyi kararlaştırdığını kaydetti. İdam mahkumu Şalani'nin ailesi de yaptığı açıklamada, Libyalı bir heyetin Şalani hakkındaki idam kararının infazını durdurmak için yetkililerle görüşmek üzere Irak'ta bulunduğunu belirtti.

TERÖR SUÇLAMASI İLE TUTUKLANMIŞTI

Şalani'nin kuzeni Ömer eş-Şalani de idamın infazını durdurmak amacıyla Irak'ta bulunan resmi Libya heyetiyle irtibat halinde olduklarını söyledi. Şalani, Libya heyetinin, infazı durdurma talebinde bulunmak için Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ile randevusunun bulunduğunu söyledi. Libya'dan Irak'a 2007 yılında giriş yapan Şalani, 1 ay sonra terör suçlamasıyla tutuklanmıştı. Geçen yıl Şalani hakkında verilen idam kararı geçen hafta onaylanmıştı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir