taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3766
6.10035
1215.23
93296.84
210.153

İran, Suriye koridorundan Akdeniz'e geçiyor

İran ordusu, Tahran'dan Akdeniz'e bağlanan güzergahı askeri amaçlı kullanmak için devreye soktu.

AA | 17.12.2017 - 18:32..

Terör örgütü DEAŞ'ın Suriye-Irak sınır hattının iki tarafında işgal ettiği bölgelerin Beşşar Esed rejimi ve İran destekli Haşdi Şabi'nin eline geçmesi üzerine bu güzergahta askeri hareketlilik başladı.

EKDENİZ'E SEVKİYAT

İran, Irak üzerinden Akdeniz’e eriştiği koridorda ilk sevkiyatı yaptı. Terör örgütü DEAŞ'ın Suriye'de elindeki son büyük yerleşim olan Bukemal'i geçen ay rejim güçlerine bırakmasıyla rejim ve destekçisi yabancı terörist güçler, Suriye-Irak sınırında büyük bir alanının kontrolünü ele geçirdi.

TAHRAN-AKDENİZ KORİDORU DEVREYE GİRDİ

Irak-Suriye hattının rejim ve İran destekli grupların eline geçmesini fırsata çeviren İran, Şam üzerinden Akdeniz’e uzanmasını amaçladığı koridorun Tahran- Şam hattını fiili olarak hayata geçirdi.

Rejim ve Haşdi Şabi güçlerinin sınır hattında buluşmasının ardından, aralarında İran devrim muhafızları ve İran destekli Haşdi Şabi güçlerinden militanları taşıyan bir askeri konvoy, Suriye’nin Irak sınırındaki Bukemal ilçesi üzerinden Deyrizor kentine girdi.

İRAN'IN SURİYE'DEKİ ASKERİ VARLIĞI

İran böylece Tahran-Şam karayolu hattını askeri amaçlarla kullanmaya başladı. Irak üzerinden Suriye'ye uzanan hat sayesinde İran, Suriye'deki askeri varlığını daha kolay bir şekilde sürdürebilme imkanına kavuştu.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)