taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

İrlanda'da kürtaj ve kutsal değerlere hakaret referandumu

İrlanda hükümeti, ülkedeki "kürtaj" ve "kutsal değerlere hakaket" yasağını referanduma sunacağını açıkladı.

AA |
Whatsapp ile paylaş

İrlanda'da kürtaj ve kutsal değerlere hakaret referandumu

Başbakan Leo Varadkar, yaptığı açıklamada, gelecek 2 yıl içinde aralarında ülkedeki kürtaj yasağının da bulunduğu 7 başlıkta referandum yapılacağını bildirdi.

Varadkar'ın en erken gelecek yıl mayıs ayında yapılabileceğini ifade ettiği kürtaj referandumu için kesin tarihin parlamentodaki ilgili komisyon tarafından aralık ayı içinde belirlenmesi bekleniyor.

İrlanda'da kürtaj ve kutsal değerlere hakaret referandumu

KÜRTAJ, ANNENİN HAYATI TEHLİKEDEYSE GEÇERLİ

İrlanda anayasası kürtaja sadece annenin hayatının tehlikede olması halinde izin veriyor. Anayasa, kürtajı tecavüz, ensest, kaçınılmaz düşük gibi durumlarda da yasaklıyor.

Avrupa Birliği üyesi İrlanda’da kürtaj maddesi, annenin hayatının tehlikede olduğu durumlarda operasyona izin verecek şekilde 2013'te değiştirilmişti. Maddenin kaldırılmasına karşı çıkanlar, çocuğun hayatının da anneninki kadar değerli olduğunu savunuyor.

İrlanda'da kürtaj ve kutsal değerlere hakaret referandumu

Mevcut yasalara göre izin verilen haller dışında kürtaj yaptıran kadın 14 yıla kadar hapis cezası alabiliyor. Bununla birlikte, yasa, kadınlara kürtaj yaptırmak için yurt dışına gitme izni veriyor.

"KUTSAL DEĞERLERE HAKARET" REFERANDUMU

Ülkede yapılacak referandumlardan biri de "kutsal değerlere hakareti" suç olmaktan çıkartmayı öngörüyor. Yaklaşık yüzde 80'i Katolik olan ülkede 2009'da kutsal değerlere hakaret sadece Hristiyanlık için geçerli bir suç olmaktan çıkarılarak diğer dinleri de kapsayacak şekilde genişletilmişti.

İrlanda'da kürtaj ve kutsal değerlere hakaret referandumu

SEÇME YAŞI 16'YA İNECEK

İrlanda'nın referanduma sunacağı değişiklikler arasında seçme yaşını 16'ya indirme, yurt dışında yaşayan vatandaşların cumhurbaşkanlığı seçiminde oy vermesine olanak tanıma, belediye başkanlarının doğrudan seçilmesi ile boşanma öncesinde eşlerin ayrı yaşaması gereken 2 yıllık süreyi azaltma da bulunuyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir