taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

IŞİD Suriye'de Hristiyanlar'dan cizye alıyor

Irak Şam İslam Devleti'nin, Rakka kentindeki Hristiyanlara cizye ödeme zorunluluğu getirdiği belirtildi.


Whatsapp ile paylaş

IŞİD Suriye'de Hristiyanlar'dan cizye alıyor

IŞİD Suriye'de Hristiyanlar'dan cizye alıyor

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden (SOHR) yapılan açıklamada, IŞİD'in Rakka kentindeki Hristiyanlara, güvenliklerini sağlama ve zimmet hukukunun (gayri müslimlerin hukuki statüsü) gereklerini yerine getirmeleri karşılığında cizye ödeme zorunluluğu getirdiği ifade edildi.

Açıklamada IŞİD'in, Rakka'daki Hristiyanlara zimmet hukukunun gereklerini yerine getirmeleri karşılığında güvenliklerini sağlama güvencesi verdiğini duyurduğu da ifade edildi.

IŞİD'İN CİZYE HUKUKU

Açıklamaya göre, İŞID'in uygulayacağı zimmet hukuku, "Her bir erkek için yıllık 4 dinar (yaklaşık 17 gram altın) cizye ödenmesi, Esed rejimi tarafından maddi hasara uğrayan kiliselerin onarılamaması, kendilerince kutsal haç, kitap ve diğer sembolleri Müslümanların göreceği şekilde izhar etmemek, ibadetlerini sessizce sadece kiliselerde eda etmelerini" içeriyor.

Hristiyanlardan ayrıca İslam devletine karşı Müslüman veya Hristiyan casuslarla suç ortaklığı yapma gibi düşmanca davranışlarda bulunmama, içlerinden Müslüman olmak isteyenleri engellememe, silah edinmeme, Müslümanlarla domuz eti ve içki ticareti yapmama ve bunları kamuda tüketmemeleri isteniyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir