taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7331
Euro
7.2808
Altın
1618.89
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.665
Bitcoin
45960.74

İsrail lobisi Obama'nın İran restine karşı koyamadı

ABD'deki güçlü İsrail lobisi AIPAC, Başkan Obama'nın veto tehdidi üzerine 33 yıldır ilk kez geri adım atarak Kongre'den çıkarmak istediği İran yaptırımlarından vazgeçti.


Whatsapp ile paylaş
İsrail lobisi Obama'nın İran restine karşı koyamadı

İsrail lobisi Obama'nın İran restine karşı koyamadı

Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi'nin (AIPAC) aylardır ABD Kongresi'nde sürdürdüğü İran karşıtı kampanya ABD Başkanı Barack Obama'nın Birliğin Durumu konuşmasında savurduğu veto tehdidi ile sona erdi.

'OBAMA'NIN DİPLOMATİK ADIMLARINA ZAMAN TANINMALI'

Obama'nın İran yönetimi ile yürürlüğe koyduğu nükleer anlaşmaya güvenmeyen AIPAC, güçlü bağları ile Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti'den toplamda 59 senatörün desteğini alarak Kongre'den yeni yaptırım paketi çıkarmasını istiyordu. Yaptırım yanlısı Demokrat senatörlerden Richard Blumenthal, AIPAC'ın geri adımını kanıtlarcasına aniden fikir değiştirerek, "Obama'nın diplomatik adımlarına zaman tanınmalı" açıklaması yaptı.

AIPAC'İN DEMOKRAT SENATÖRLERE BASKI YAPMAYI BIRAKTIĞI İDDİASI

New York Times ise dünkü haberinde; AIPAC'in Demokrat senatörlere de baskı yapmayı bıraktığını bildirdi. Uzmanlara göre AIPAC'in "istediğini alamadığı" son büyük olay 1981'de ABD Başkanı Ronald Reagan'ın İsrail'in tüm itirazlarını yok sayarak Suudi Arabistan'a Awacs uçaklarının satışıyla gerçekleşmişti. O tarihten bu yana AIPAC istediği yasaları özellikle Senato'da çoğunlukla her iki partinin desteğini alarak oybirliği ile geçirmeyi başarmıştı. Yıllık kongresinde 14 bin destekçi, Beyaz Saray ve Kongre'den konuşmacılar çeken ve İsrail için her yıl 3,1 milyar dolar yardım sağlayan AIPAC'in Obama'ya rağmen sert bir yaptırım paketi için uğraşması ABD'deki Yahudi liderler arasında da tartışma yarattı.

'HEDEF İRAN OLMALI, OBAMA DEĞİL'

İsrailli gruplar 1951'de kurulan AIPAC'in sert ve baskıcı taktiklerine destek vermediklerini belirtirken, Karalama Karşıtı Birlik (ADL) Başkanı Abraham Foxman da, "Hedef İran olmalı. Burada Obama'yı hedef almak için bulunmuyoruz" dedi.

BAŞBAKANLIK YOLU AIPAC'TEN GEÇİYOR

Kendinden önceki pek çok ABD başkanı gibi Obama da seçilmeden önce AIPAC toplantısında konuşarak İsrail dostu olduğunu dile getirmişti. Obama 2008'den beri kuruluşun her yıl düzenlediği kongrelere katılıyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir