taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7334
6.3423
1459.66
106725.59
269.088
48610.68

İsrail tehlikeli atıkları Filistin topraklarına bırakıyor

İsrail'in, uluslararası çevreyi koruma kanunlarına aykırı olarak atıkların yüzde 60'ını Filistin topraklarına atmayı sürdürdüğü belirtildi.

AA | 20.08.2018 - 09:02..
Whatsapp ile paylaş

Filistin Çevresel Kalite Kurumu Başkanı Adalet el-Atira, "İsrail, topraklarımızı tehlikeli atıkları atmak için kullanıyor." dedi.

Atira, işgal altındaki Batı Şeria'da, İsrail'in atıkları için kullanılan 98 çöp toplama merkezinin bulunduğunu, ayrıca Yahudi yerleşim birimlerinden gelen atıklar için de çöp alanları olduğunu aktardı.

İsrail'in, yanmış yağ, kimyasal ve elektronik kalıntılar gibi atıkları Filistin topraklarına atarak kurtulduğunu kaydeden Atira, bu atıkların Filistin'deki su, toprak, hava ve insan yaşamı için uzun vadede tehdit oluşturduğunu söyledi.

İsrail'deki tüm tehlikeli atıkların iyileştirilmesinde sıkı bir kontrol uygulandığını dile getiren Atira, bunun atıkların Batı Şeria'ya bırakılmasına yol açtığını aktardı.

Birçok İsrail fabrikasının atıklardan kurtulmak için Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerinde tesis kurmak için bölgeye geldiğini ifade eden Atira, İsrail'in Nablus'un batısındaki bir bölgeyi çöplerin rastgele atıldığı çöplüğe dönüştürdüğünü söyledi.

Çevre ekiplerinin bu atıkları ve çöpleri incelediğini, yağ, jelatin ve tehlikeli kimyasallar içeren maddeler bulduklarını belirten Atira, "Bu çöp yığını, onlarca çöplükten sadece biri." dedi.

İsrail tehlikeli atıkları Filistin topraklarına bırakıyor

İSRAİL'İN ÖTEKİ YÜZÜ

İsrail'in işgali altındaki topraklara atıkları taşıyarak uluslararası kanunları ve çevre koruma kurallarını ihlal ettiğini kaydeden Atira, Tel Aviv yönetiminin, Doğu Kudüs'te geri dönüşüm tesisi kurarak yüzünü dünyaya güzel göstermeye çalıştığını dile getirdi.

Haaretz gazetesi, İsrail hükümetinin, geçen hafta Doğu Kudüs'te hayata geçirmeyi planladığı geri dönüşüm projesi için 377 milyon dolar bütçe ayırdığını duyurmuştu.

"İSRAİL, ATIKLARININ YÜZDE 50'SİNDEN FAZLASINI BATI ŞERİA'YA DÖKÜYOR"

Filistin'de Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Yerleriyle Mücadele Konseyi Başkanı Velid Assaf ise Batı Şeria'daki İsrail atıkları meselesinin, Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) sunulan Yahudi yerleşim birimleri dosyasına eklendiğini ifade etti.

Assaf, "İsrail, işgal ve Yahudi yerleşim birimi inşa faaliyetleriyle tüm uluslararası yasaları ihlal ediyor. Bununla da yetinmiyor. Batı Şeria'yı aralarında tehlikeli atıkların da bulunduğu her çeşit çöpün döküldüğü bir yere çeviriyor." ifadesini kullandı.

"MA'AN Geliştirme Merkezi" müdürü George Kurzom, İsrail'in atıklarının yarısından fazlasını Batı Şeria'ya attığını ifade ederek, "İsrail, atıklarının yüzde 50’sinden fazlasını Batı Şeria’ya dökerek bu yükten kurtuluyor. İsrail'den Batı Şeria’ya yıllık yaklaşık 200 bin ton atık bırakılıyor." dedi.

Kurzom, söz konusu atıkların çoğunun, elektronik, atık suların arıtımından sonra kullanılmayan kısmını oluşturan zehirli çamur, tıbbi kalıntılar, kimyasal maddeler gibi zehirli ve tehlikeli olarak sınıflandırılan gruba girdiğini aktardı.

"İsrail, Batı Şeria’yı onlarca yıldır bir çöplük haline getirdi." diyen Kurzom, "Filistinli vatandaşlar çevre, hava, su ve toprağın zehirli gazlarla kirlenmesi nedeniyle gerçek bir tehlikeyle karşı karşıya." diye konuştu.

İsrailli insan hakları kuruluşu B'Tselem’in, 2017 sonunda yayımladığı raporda, "İsrail'deki atık su arıtma tesislerinden gelen zehirli çamurun yüzde 60'ının işgal altındaki Batı Şeria'nın doğusunda yer alan El-Avagir'e dökülüyor." ifadesine yer verildi.

Raporda, atıkların çoğunun Filistin topraklarına gömüldüğü, bir kısmının ise gömülmeden rastgele çevreye bırakıldığına işaret edildi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir