taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

İşsizlik maaşı bin 500 lira olacak

Genç işsizlere yönelik destek paketinin detayları belli olmaya başladı. İşsizlik maaşı bin 500 liraya çıkacak.

02.02.2014 - 11:31..
Whatsapp ile paylaş

İşsizlik maaşı bin 500 lira olacak

Nitelikli gençlere iş kurma desteği verilirken uzun işsizliklerde maaş bin 500 liraya çıkacak.

UZUN SÜRELİ İŞSİZLER İÇİN YAŞ GRUBU KRİTERİ

Takvim'in haberine göre; hükümet, uzun süredir iş arayan, nitelikli genç işsizleri hedef alan kapsamlı bir çalışma yaptı. Eğitim seviyesi yüksek gençlerin kendi işini kurması için kredi muslukları açılıyor. İşsizlik maaşı uzun süreli işsizler için yaş grubuna göre bin 500 liraya kadar artırılırken, nitelikli gençlere daha fazla ödenek ayrılacak.

İŞ KURMAK İSTEYENLERE DESTEK PAKETİ

Türkiye İş Kurumu, genç işsizlere yönelik eğitim programlarını artırırken, kendi işini kurmak isteyenlere de destek paketi sunacak. Yaklaşık 70.3 milyar liralık büyüklüğe ulaşan İşsizlik Fonu'nun mevduatta değerlendirilen kısmı artık kamu bankalarına yatırılacak. Hükümet'in üç yıllık yol haritası Orta Vadeli Program'da da öncelik gençler olmak üzere yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sözü çıktı. İşgücü piyasasında gençlerin istihdamını artırmak için kapsamlı bir çalışma yapıldı.

EĞİTİM SEVİYESİ DÜŞÜK VE 30 YAŞINDAN BÜYÜK

Gerekli prim ödeme gün sayısını doldurmamış gençlere de işsizlik ödeneği verilmesi için kolaylık sağlanacak. İşsizlik sigortasına hak kazanmak için gerekli prim koşulları esnetilecek. Fon'dan ödenen işsizlik maaşı da uzun süreli işsizler ve yaş grubuna göre kademeli olacak. İŞKUR verilerine göre; bu ödenekten yararlananların önemli bir kısmı nitelik gerektirmeyen meslek mensubu ve eğitim seviyesi düşük ve 30 yaşından büyük kişilerden oluşuyor. Önemli kısmı da sanayileşmiş şehirlerde çalışırken işten çıkarılanlardan oluşuyor.

İŞSİZLİK MAAŞI İÇİN KESİNTİSİZ 3 YIL İÇİNDE EN AZ 600 GÜN PRİM

Yeni sistem, işçiyi priminin tam yatırılması konusunda da daha duyarlı olmaya teşvik edecek. İşsizlik maaşından yararlanılması için kişinin kendi kusuru dışında işten atılması temel şart, ancak yeterli değil. İşsizlik maaşı alabilmek için kişinin işten atılmadan önce 120 günü kesintisiz olmak üzere son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemiş olması gerekiyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir