taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5886
Euro
7.2573
Altın
1615.04
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.381
Bitcoin
42177.62
fuzulev

İstanbul'da park ve bahçelerde yeni dönem

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de ilk defa refüjlerde güvenlik, su ve enerji israfını önlemek için Toprak Altı Damla Sulama Sistemi'ne geçiyor.


Whatsapp ile paylaş

İstanbul'da park ve bahçelerde yeni dönem

İstanbul'da park ve bahçelerde yeni dönem

Yeni uygulama ile önemli ölçüde kaynak israfının önüne geçilecek. Belediyeden yapılan açıklamaya göre; Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı'nın yürüttüğü çalışmalar kapsamında toprak altı damla sulama sistemi Bostancı ile Tuzla arasında yaklaşık 17 kilometre uzunluktaki tüm refüjlerde kullanılmaya başlandı.

TOPRAK ALTI DAMLA SULAMA SİSTEMİ

Meydan ve refüjlerde yaygın olarak kullanılan Spring sistemde, rüzgarın da etkisiyle suyun savrularak yola akması ıslak ve kaygan zemin oluşmasına neden oluyordu. Toprak altı damla sulama sistemi bitki ihtiyacı olan su ve bitki besin elementlerinin köke en yakın noktadan ulaştırılıyor. Direkt olarak köklere ulaştırılan su-gübre solüsyonu ile de verimlilik artırılıyor.

DİĞER ANA YOLLARDA REFÜJLERDE DE UYGULANACAK

Diğer sulama yöntemlerine göre daha etkili olan sistem; rüzgar, yağmur ve güneş gibi çevresel faktörler dolayısıyla zarar gören sulama ekipmanlarının yerin altına alınması ile ekipman zayiatını da ortadan kaldırıyor. Proje diğer ana yollar refüjlerde de uygulanmaya başlanacak.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir