taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7737
6.5256
1394.99
94157.69
257.9

İstanbul'un ilk plajı: Florya

Atatürk de çok severdi bu plajı. O mayolu, güleç ve bizden yönünü gösteren fotoğraflar, hep bu plajda çekilmişti.

Özel İçerik | 09.02.2019 - 11:41..
Whatsapp ile paylaş
İstanbul'un ilk plajı: Florya

Aybüke SENGİR/ [email protected]

İstanbul’da deniz denince aklımıza sadece vapur ve balık geliyor ne yazık ki. Halbuki çok da değil, 30 yıl önce plajlarla çevriliymiş. Eski İstanbul’un plajlarında yetişmiş bir nesle, imrenerek bakıyoruz maalesef. Çünkü böyle giderse 50 yıl önce içinde yüzülen İstanbul Boğazı, 50 yıl sonra “Süs havuzuna girmek tehlikeli ve yasaktır” tabelasıyla karşılayacak bizi.İstanbul'un ilk plajı: Florya

İstanbul’un en eski plajı olan ve Atatürk’ün denize girerken fotoğraflarının da çekilmiş olduğu Florya, İstanbul halkının fazlaca ilgi gösterdiği bir plajdı.

İstanbul'un ilk plajı: Florya

BİZANS VE OSMANLI'DA DA SAYFİYEYDİ

Florya sahili civarındaki Yeşilköy ve Bakırköy’de, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde, önemli kişilerin yazlık sarayları bulunuyordu. Patrona Halil İsyanı sırasında talan olmuştu, 1800’lü yıllara gelindiğinde Florya, ıssız ve bakirdi.

FÜLÜRYE RUS ŞİVESİYLE FLORYA OLDU

Florya’da güneşlenip denize giren ilk topluluk, Ekim Devrimi sonrası ülkelerini terk edip İstanbul’a sığınan Beyaz Ruslar ve I. Dünya Savaşı sonrası işgal için şehirde bulunan İngiliz askerleriydi. İlk zamanlar, insanların kolları açıkta bırakan kıyafetleriyle kumlara uzanıp denizde yüzdüğünü gören İstanbul halkı, hayretler içinde kalıyor. Çünkü o sıralar Florya, onlar için sadece bir piknik yeriydi. Bu arada eskiden “Fülürye” olarak bilinen semt de Rus şivesiyle “Florya”ya dönüyor.

İstanbul'un ilk plajı: Florya

ATATÜRK’ÜN FLORYA GÜNLERİ

Atatürk İstanbul’da, Florya kıyılarına yaptığı bir gezide yanındakilere, “İstanbul’u fethetmişiz ama buraları elde edememişiz!” der. Dört yıl boyunca imarı ha yapıldı ha yapılacak derken, 1935’te Florya için çok büyük bir gelişme oluyor: Atatürk, buranın modern bir tesis olarak halka kazandırılmasını istiyor. Bu esnada İstanbul Belediyesi, deniz kenarına Atatürk için bir yazlık köşk inşa ettiriyor. İnşa sürecinin başından itibaren Atatürk, burayı sık sık ziyaret ediyor ve henüz tamamlanmamış yazlık evinin önünde, şık mayosuyla denize girip çıkıyor. Dönemin gözde dergilerinden “Hafta”, Atatürk’ün Florya’da mayoyla çekilmiş fotoğraflarına kapağında yer verirken, plajın ünü iyice zirveye çıkıyor.

İstanbul'un ilk plajı: Florya

DENİZ KİRLİLİĞİ İLE BERABER PLAJLARA VEDA

İstanbul’un plajları 1980’lerin sonlarına kadar popülaritesini korumaya devam ediyor. Ancak bundan sonraki dönem çok kötü; denizlerin kirlenmeye başlamasıyla hızla işlevini yitiriyor. Son parlak dönemini de 80'lerde yaşamış oluyor.

İstanbul'un ilk plajı: Florya

ATATÜRK’ÜN DENİZ KÖŞKÜ BUGÜN KORUMA ALTINDA

Bugün, Atatürk’ün yazlık köşkü müze olarak korunuyor ve ziyaret edilebiliyor. Yapı, erken Cumhuriyet döneminin en önemli modern mimarlık ikonlarından biri. İç mekanda ise yapının mimarı tarafından tasarlanmış Art Deco tarzındaki mobilya ve aydınlatmalarını görebilirsiniz.

İstanbul'un ilk plajı: Florya

İlerleyen yıllarda Florya’yı; Moda, Caddebostan, Tarabya, Kilyos, Suadiye ve Süreyya plajları takip ediyor. Denize giren, güneşlenen modern kadın imgesi dönemin lifestyle dergilerinde yer alıyor.

İstanbul'un ilk plajı: Florya

FLORYA GÜNEŞ PLAJI HALA AÇIK

Getirilen tonlarca kum ve yapılan temizleme çalışmalarıyla, burada yeniden denize girebiliyorsunuz. Yazın bir gününüzü ayırıp Deniz Köşkü’nü gezebilir, yosun durumuna göre Güneş Plajı’nda denize de girebilirsiniz.

İstanbul'un ilk plajı: Florya

İstanbul'un ilk plajı: Florya

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir