taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.9428
6.554
1571.81
122141.75
300.359
50641

İsveç'in en prestijli edebiyat ödülünü Müslüman yazar kazandı

Stockholm’deki Konser Evi'nde gerçekleşen törenle 'En İyi Kurgu Kitabı' ödülü, Uganda asıllı Müslüman yazar Johannes Anyuru'ya verildi.

AA | 29.11.2017 - 09:50..
Whatsapp ile paylaş

İsveç'in en prestijli edebiyat ödülü olarak bilinen ve İsveçli yazar August Strindberg’in anısına verilen "Yılın En İyi Kurgu Kitabı" ödülüne, ''Öldürdüklerinin gözyaşında boğulacaklar'' romanıyla Uganda asıllı Müslüman yazar Johannes Anyuru layık görüldü.

İsveç'in en prestijli edebiyat ödülünü Müslüman yazar kazandı

"ANLAMI BENİM İÇİN BÜYÜK"

Stockholm’deki Konser Evi'nde düzenlenen törenle ödülünü alan 38 yaşındaki Anyuru, ''Elhamdülillah bir Müslüman olarak Allah bana İsveç'in en prestijli ödülünü layık gördü.'' dedi.

Anyuru, bu ödülün anlamının kendisi için büyük olduğunu belirtti.

Anyuru'nun ''Öldürdüklerinin gözyaşında boğulacaklar'' romanı, gelecekte İsveç'in ırkçılar tarafından nasıl yönetileceğini konu alıyor.

İsveç'in en prestijli edebiyat ödülünü Müslüman yazar kazandı

ÖDÜL ALAN YAZARLARA 10 BİN EURO

Bu arada, "Yılın En İyi Çocuk Kitabı" ödülü İsveçli yazar Sara Lundbergs'e verilirken, "Yılın En İyi Gerçek Hikaye" ödülünü de yazar Fatima Brenner kazandı.

Eserleri üç kategoride ödüle layık görülen yazarlara, ödülün yanı sıra 10 bin euro veriliyor. August Strindberg ödülleri, 1989 yılından bu yana veriliyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir