taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5779
Euro
7.2642
Altın
1616.3
Borsa
88059.46
Gram Altın
341.369
Bitcoin
41864.4
fuzulev

İtalya ile Hindistan arasındaki asker krizi büyüyor

Hindistan'da iki Hintli balıkçıyı öldürmekten yargılanan askerlerin terörden yargılanması İtalya'da tepki uyandırdı.


Whatsapp ile paylaş

İtalya ile Hindistan arasındaki asker krizi büyüyor

İtalya ile Hindistan arasındaki asker krizi büyüyor

Şubat 2012'de bir İtalyan yakıt gemisini koruma görevindeyken korsan zannederek iki Hintli balıkçıyı vuran ve yargı süreçleri 2 yıldır Hindistan'da devam eden İtalyan deniz piyadeleri Massimiliano Lattore ile Salvatore Girone'nin anti-terör yasası kapsamında yargılanmasının gündeme gelmesi İtalya'dan sonra AB'nin de tepki göstermesine neden oldu.

"İTALYA'YA TERÖRİST MUAMELESİ KABUL EDİLEMEZ"

"Latorre ve Girone'yi terörist statüsünde yargılamak, İtalya'yı da terörist ülke olarak görmek anlamına gelir ki, bu kabul edilemezdir" diyen AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, bu konudaki görüşlerini Hindistan'a "yüksek sesle ve net" şekilde söylemeye devam edeceklerini belirtti.

Bugün parlamentonun savunma ve dışişleri komisyon toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Emma Bonino, "Diplomatik ve siyasi olmak üzere tüm seçenekler ve hukuki değerlendirme açık. Amacımız; denizcilerimizin onurlu şekilde dönüşünü sağlamaktır" dedi.

Askerlerinin ne terörist ne de korsan olduğunu, İtalyan hükümeti için orada olduklarının belirten Bonino, AB'nin kendilerine bu konuda verdiği desteğin önemli olduğunu ifade etti.

OLAY NASIL YAŞANMIŞTI

Konuyu, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği gündemine de getiren İtalya'ya, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan "Bu işe BM'yi katmaktansa iki ülkenin kendi arasında halletmesi daha iyi" yanıtı geldi.

İtalya Dışişleri Bakanlığı özel temsilcisi Stefano De Mistura'nın Hindistan'daki temaslarına ek olarak Savunma Bakanı Mario Mauro da Yeni Delhi'ye giderek askerler ve Hintli yetkililerle görüştü.

Şubat 2012'de meydana gelen olayda, Hint Okyanusu'nda nakliyat yapan bir İtalyan kargo gemisini bölgedeki korsan faaliyetlerine karşı korumakla görevli iki İtalyan askeri, iki balıkçının ölümünden sorumlu tutuluyor. Balıkçıları korsan sandıklarını savunmalarında dile getiren askerler nedeniyle İtalya ile Hindistan arasındaki ilişkileri zaman zaman geriliyor.

Son olarak geçen ocak ayında da İtalyan deniz piyadelerinin ölüm cezası alabileceklerinin konuşulması yine İtalya'nın tepki vermesine neden olmuştu.

İtalya, olayın uluslararası sularda meydana geldiğini savunuyor, Hindistan ise saldırının Hint karasularında olduğunu iddia ediyor.

İtalya Başbakanı Enrico Letta da önceki gün yaptığı açıklamada askerleri, terörist statüsünde yargılanmanın kabul edilemez olduğunu, İtalya'nın her alanda tepki vermeye hazır olduğunu söylemişti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir