taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

İtalya'da hükümet kurma görevi Renzi'ye verildi

Geçen hafta yaşanan hükümet krizinin ardından Başbakan Letta'nın istifa etmesi üzerine; İtalya'da Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano yeni hükümet kurma görevini beklendiği gibi Demokratik Parti Genel Başkanı ve Floransa Belediye Başkanı Matteo Renzi'ye verdi.

17.02.2014 - 16:52..
Whatsapp ile paylaş

İtalya'da hükümet kurma görevi Renzi'ye verildi

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, yeni hükümet kurma görevini, Demokratik Parti Genel Başkanı ve Floransa Belediye Başkanı Matteo Renzi'ye verdi.

BİR BUÇUK SAAT SÜREN GÖRÜŞME SONRASI KARAR VERİLDİ

Bu sabah Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından kabul edilen Matteo Renzi yaklaşık bir buçuk saat süren görüşme sonrası, “Önerdiğimiz şekilde bir yasama dönemi hazırlamak için bir kaç güne ihtiyacımız var. Daha geniş bir siyasi perspektif ortaya koymaya çalışacağız. Ben ve arkadaşlarım bu zor durumda tüm enerjimizi ve kapasitemizi ortaya koyacağız" açıklamasında bulundu.

YENİ HÜKÜMET CUMA GÜNÜ SENATO'DA GÜVENOYUNA GİDECEK

Renzi, yeni hükümetin yol haritasının önceliklerinin şubat ayı içerisinde anayasal ve seçim yasası reformları, mart ayında iş kanunu, nisan ayında kamu yönetimi ve mayıs ayında mali reformlar olarak belirtti. Matteo Renzi'nin yarın hükümet kurma çalışmalarına yarın Parlamento'nun üst kanadı olan Senato'da yapacağı görüşmelerle başlaması ve çalışmaların perşembe gününe dek sürerek kurulacak yeni hükümetin cuma günü Senato'da güvenoyuna gitmesi bekleniyor.

RENZİ YENİ HÜKÜMET KURMA GÖREVİNDE KİLİT ROLDE

Eski hükümetin İç İşleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Angelino Alfano ve partisi Yeni Merkez Sağ (Nuovo Centrodestra) Matteo Renzi'nin yeni hükümet kurma görevinde kilit rol oynuyor. Alfano hafta sonu yapılan görüşmelerden sonra yeni hükümete destek için mevcut hükümette görev yapan iki bakanın ve kendisinin yeni oluşumda yer almasının yanı sıra yeni hükümetin 'çok fazla sola kaymaması' gerektiğini belirtmişti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir