taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7688
Euro
7.3716
Altın
1647.98
Borsa
93137.04
Gram Altın
358.9
Bitcoin
49312.6

İtalya'da hükümet Temsilciler Meclisi’nden geçti

İtalya'nın yeni Başbakanı Matteo Renzi ve geniş tabanlı yeni hükümet, Senato'nun ardından Temsilciler Meclisi'nden de güvenoyu aldı.


Whatsapp ile paylaş

İtalya'da hükümet Temsilciler Meclisi’nden geçti

İtalya'da hükümet Temsilciler Meclisi’nden geçti

Güven oylamasında yalnızca geniş tabanlı hükümeti oluşturan partiler evet oyu kullandı. Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Marina Sereni tarafından açıklanan güven oylamasının sonucunun alkışlanmaması da dikkat çekti. Muhalefet partileri oylamadan önce yeni hükümete sert eleştirilerde bulundu ve seçime gidilmesini istediler. Oturuma katılan 559 milletvekilinden 378 kabul, 220 red oyu çıkarken bir vekil de oy kullanmadı.

''TEK ŞANSIMIZ DEĞİŞİM''

39 yaşındaki yeni Başbakan Matteo Renzi ise Meclis’teki konuşmasında "Bugün içinde bulunduğumuz durum bundan önceki 2 hükümetin yarattığı bir durum değil, son 15 yılın birikimi. Tek şansımız değişim. Kamu yönetimi, adalet sistemi, mali sistem ve iş dünyasında reformlar önceliklerimiz" şeklinde konuştu.

''LETTA'YI KUCAKLAMAK İÇİN GELDİM''

Demokratik Parti eski Genel Başkanı Pier Luigi Bersani ise ocak ayında geçirdiği beyin kanamasının ardından ilk kez Meclis’e gelirken, "Buraya Letta’yı kucaklamak için geldim. Güvenoyu vermek ise benim görevim" açıklamasında bulundu. Eski Başbakan Enrico Letta ise yeni hükümete güvenoyu verdikten sonra açıklama yapmadan Meclis’ten ayrıldı. Letta ve Bersani’nin Meclis’te kucaklaşması ise alkışlarla karşılandı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir