taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Napolyon'un sarayı yeni sahibini bekliyor

Fransız Devrimi’nin generali Napolyon Bonapart’ın 215 yıl önce Marengo Savaşı sırasında karargâh olarak kullandığı saray, 15 milyon TL’ye satışa çıkarılıyor.

10.02.2015 - 11:59..
Whatsapp ile paylaş

43f

Fransız Devrimi’nin generali Napolyon Bonapart’ın 215 yıl önce Marengo Savaşı sırasında karargâh olarak kullandığı saray, 15 milyon TL’ye satışa çıkarıldı. İtalya’daki saray, Barok tarzındaki çalışmalarıyla dikkat çeken mimar Filippo Juvarra tarafından inşa edildi.

İtalya’nın Piedmont bölgesinde bulunan ‘Villa La Voglina’ isimli saray, satışa çıktı. Fransız Devrimi’nin generali Napolyon Bonapart’ın bir zamanlar kullandığı 74 odalı saray, 3,8 milyon sterlin’e (yaklaşık 15 milyon TL) yeni sahibini bekliyor.

SAVAŞ KARARGAHI OLARAK KULLANILDI

Saray, Barok tarzındaki çalışmalarıyla dikkat çeken ünlü mimar Filippo Juvarra tarafından 18’inci yüzyılda inşa edildi. 242 bin metrekarelik alanda bulunan sarayın 13 yatak odası, 10 misafir odası, 9 banyosu, 2 mutfağı, 2 yemek odası ve 30 kişilik özel bir kilisesi mevcut. Napolyon’un bu sarayı 215 yıl önce Marengo Savaşı sırasında karargâh olarak kullandığı öne sürülüyor.

Marengo Savaşı, 1800 yılında Fransız ve Avustralyalılar arasında gerçekleşmişti. Fransız ordusunun başında olan Napolyon, Marengo Muharebesi olarak da tarihe geçen bu savaşta gün içinde savaşı kaybetmiş; ancak generallerinden Desaix komutasındaki bir kolordunun tam zamanında yetişmesiyle günü zaferle kapatmıştı.

BAROK TARZINI YANSITIYOR

Sarayın satışını, Beauchamp Estates isimli şirket gerçekleştiriyor. Şirket yetkilisi Gary Hersham, ‘Villa La Voglina’nın İtalya’da doğan Barok tarzının en mükemmel örneklerinden biri olduğunu söylüyor.

Sarayın bulunduğu bölgenin ünlü olduğunu ve pek çok yerli ve yabancı turist çektiğini vurgulayan Hersham, yapının, ticarî faaliyet amacı güdenler için de kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu aktarıyor.

Beauchamp Estates Florence’den Lynne Davie ise böylesine önemli ve tarihî bir sarayı sattıkları için heyecanlı olduklarını dile getiriyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir