taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

İzlanda AB'ye üyelik için yaptığı başvuruyu geri çekti

2010 yılında yaşadığı ekonomik kriz sonrasında Avrupa Birliği'ne üye olmak için başvuran İzlanda, üyelik başvurusunu geri çekme ve AB ile müzakereleri durdurma kararı aldı.


Whatsapp ile paylaş

İzlanda AB'ye üyelik için yaptığı başvuruyu geri çekti

İzlanda AB'ye üyelik için yaptığı başvuruyu geri çekti

İzlanda'da koalisyon ortakları İlerleme Partisi ve Bağımsız Parti, dün parlamentoya sundukları yasa tasarısıyla AB'ye üyelik başvurusunu geri çekmeyi hedefliyor. İzlanda Dışişleri Bakanı Gunnar Bragi Sveinsson devlet radyosuna yaptığı açıklamada, ülkesinin Avrupa Birliği ile ilişkilerdeki politika değişikliğinin kendi öncülüğünde gerçekleşeceğini söyledi.

HALKIN YÜZDE 58'İ AB'YE KARŞI

İzlanda'da 2013 Nisan ayında seçimle iktidara gelen İlerleme Partisi ve Bağımsız Parti, AB ile müzakereleri durdurma noktasına getirmişti. Özellikle Bağımsız Parti, seçim programında Avrupa Birliği'ne karşı olduğunu resmen ilan etmişti. Ancak iki parti hükümet programında, Avrupa Birliği ile müzakere ve üyelik başvurusu kararını halka sormak için referandum yapılacağı konusunda anlaşmıştı. "Iceland Review" dergisi son yaptığı kamuoyu araştırmasında, İzlanda halkının yarısından fazlasının AB ile müzakerelerin devam etmesini istediğini gösterdi. Ancak uzmanlar, İzlanda'nın AB ile müzakere konusunun referanduma götürüleceğini belirtiyor. İzlanda'da seçimlerin yapıldığı 2013 Nisan ayında halkın yüzde 68'i Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkıyordu. Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan kamuoyu araştırmasında ise, sadece halkın yüzde 58'i AB'ye karşı olduğunu belirtmişti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir