taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.34545
6.10105
1221.345
93616.45
209.917

İzmir'de kilise restore edildi 100 yıl sonra ayin yapıldı

İzmir'de belediye tarafından restore edilen Aya Haralambos Kilisesi'nde 100 yıllık bir sürenin ardından ilk kez ayin yapıldı.

Ajanslar | 10.02.2016 - 17:05..
İzmir'de kilise restore edildi 100 yıl sonra ayin yapıldı

İzmir'de yıllardır ayin yapılamayan kilise Büyükşehir Belediyesi'nin de desteğiyle Çeşme Belediyesi tarafından restore edildi.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, belediye tarafından restore edilen Aya Haralambos Kilisesi'nde 100 yıl sonra ilk kez yapılan ayini yönetti.

İzmir'de kilise restore edildi 100 yıl sonra ayin yapıldı

PATRİK BARTHOLOMEOS 100 YIL SONRA AYİN YAPTI

İzmir'de bir haftadır dini törenlere katılıp ziyaretler yapan Patrik Bartholomeos, Ortodoksların 10 Şubat Aziz Haralambos Bayramı için Çeşme'ye geldi. Belediye tarafından restore edilerek kültür merkezi olarak ilçeye kazandırılan Tarihi Aya Haralambos Kilisesi'nde Patrik Bartholomeos'un yönettiği ayine Yunanistan İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakiris, Yunanistan Milletvekili Andreas Mihailidis, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Sakız Adası Belediye Başkanı Emmanouil Vournous, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Ortodoks cemaati mensupları ve ilçeye yakın Yunan adalarında yaşayan Ortodokslar katıldı.

İzmir'de kilise restore edildi 100 yıl sonra ayin yapıldı

"MEDENİYETLERİN BULUŞMA NOKTASI ANADOLU"

Aziz Haralambos'un hayatının anlatıldığı ayinin ardından konuşma yapan İstanbul Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, "Başta Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş olmak üzere, bir asır sonra ayin yapabilmemiz için izin verilmesini sağladıkları için tüm devlet makamları ve hükumet temsilcilerine cemaat ve patrikhane olarak sonsuz şükranlarımı arz ederim. Bizim Anadolu'muz medeniyetlerin buluştuğu ve kesiştiği bir yerdir. Bugün Anadolu'daki kültür mirasımızı ziyaret edenler bütün dünya ülkelerinden geliyor. Bu eski medeniyetlere hayran kalıyor. Bugünkü Türk misafirperverliğine hayran kalıyorlar. Her zaman en müspet ve en iyi intibalarla ayrılıyorlar" dedi.

İzmir'de kilise restore edildi 100 yıl sonra ayin yapıldı

"YUNANİSTAN VE TÜRKİYE BARIŞ TİMSALİ OLACAK"

Rumların bu topraklarda asırlar boyunca yaşadığını anlatan Bartholomeos, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ne yazık ki mübadelede Yunanistan'daki Müslüman kardeşlerimiz evlerinden barklarından olup buraya geldiler ve buradaki Rumlar evlerinden, tarlarından kültür miraslarından mahrum kalıp Yunanistan'a göç etme mecburiyetinde kaldı. Allah'a şükrediyoruz ki bugün iki ülke arasında dostluk ve işbirliği bağları bulunmaktadır. Bu bağ ve ilişkiler eminiz ki önümüzdeki günlerde iki ülkenin başbakanlarının buluşması ile daha da geliştirilecek, çoğalacak. Bu iki ülke, Yunanistan ve Türkiye bölgemizde ve dünyada huzur ve barış timsali olacaktır. Biz buradaki dostlarımıza bir kere daha teşekkür ediyor, hepinize hayırlı, huzurlu günler diliyoruz. Bugün kutladığımız Aziz Haralambos'un dualarına sığınarak, hepinize uzun ömür diliyoruz. İlgili makamlar bize izin verirse inşallah seneye yine 10 Şubat'ta Aziz Haralambos Bayramında buraya gelmeyi ümit ediyoruz."

İzmir'de kilise restore edildi 100 yıl sonra ayin yapıldı

HOŞGÖRÜ VE BARIŞA İHTİYACIMIZ VAR

Çeşme olarak yaklaşık 100 yıllık bir süreden sonra böyle önemli bir törene ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç da, şunları söyledi: "Savaşlar ve bu savaşlardan doğan açlık, kıtlık ve göç sorunuyla çalkalanan dünya, her şeyden çok barışa, hoşgörüye, sevgi ve saygıya ihtiyaç duyuyor. Turizm cenneti Çeşme'nin tarihi ve kültürel anlamda en önemli zenginliklerinden biri olan Aya Haralambos Kilisesinde gerçekleştirilen ayinin, hem Türk ve Yunan halklarının dostluğuna hem de iki ülke arasındaki ilişkilere olumlu yönde etki edeceğine inanıyorum. Umarım önümüzdeki yıllarda atılacak adımla çift taraflı olarak bu dostluğu daha da iyi bir noktaya ulaştırırız."

İzmir'de kilise restore edildi 100 yıl sonra ayin yapıldı

İzmir'de kilise restore edildi 100 yıl sonra ayin yapıldı

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)