taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3688
6.0977
1245.7
89961.91
215.277

İzmir'de trenlere kadın gücüyle yön veriyor

İzmir'de TCDD'deki zor ve riskli görevlerden tren teşkil işçisi kadrosunda çalışan Neşe Kaya, güç gerektirdiği için genellikle erkeklerin çalıştığı işinin üstesinden geldiğini belirtti.

AA | 09.03.2018 - 02:20..
Whatsapp ile paylaş

Anadolu Üniversitesi Raylı Sistemler İşletmeciliği Bölümü mezunu olan ve 6 yıldır TCDD bünyesinde makasçı olarak çalışan 30 yaşındaki Neşe Kaya, günde 36 trenin geçtiği Ödemiş ve Tire ilçeleri arasındaki kavşak konumundaki Çatal İstasyonu'nda görev yapıyor.

İzmir'de trenlere kadın gücüyle yön veriyor

Tren raylarına kadın eliyle yön veriyor VİDEO

BAKIM İŞLERİ DE KENDİSİNDE

O günkü nöbetine göre sabah 05.00'te işe başlayan Kaya, kadın gücüyle rayların makaslarının değiştirilmesinin yanı sıra istasyondaki manevra işlemlerini yaparak istasyona gelen trenlere sinyal verip ilgili yola yönlendiriyor.

Değişik yön ve istasyonlara gidecek vagonların tek tek veya gruplar halinde yollara dağıtılıp birbirine bağlanması veya çözülmesi gibi zorlu işleri de yapan Kaya, ayrıca istasyon, raylar ve makasların da temizlik ve bakımıyla ilgileniyor.

İzmir'de trenlere kadın gücüyle yön veriyor

"YOLCULAR DA ŞAŞIRIYOR"

Neşe Kaya, yaptığı açıklamada, tren teşkil işçiliğinin TCDD'deki en zor ve riskli görevlerden olduğunu, zorlukları bilindiği için makasçı kadrosunda genelde erkeklerin çalıştığını, çevresindekilerin işini öğrenince çok şaşırdığını anlattı.

Sabah saat 05.00'te bayrağı alarak karşıladığı treni istasyona aldığını ifade eden Kaya, şöyle konuştu:

"Trenler için bekleme noktalarımız var, 15 dakika öncesinden gidip treni bekliyoruz. Treni karşılayıp istasyona alıyoruz. Bir kadın olarak tabii ki zorlanıyorum, bazı zorlukları var ama çalışan arkadaşlarımızın da desteğiyle bu zorlukların üstesinden geliyorum. Tren istasyona girip de yolcuları karşılarken bu işi yaptığımı görenler şaşkınlıkla bakıyor çünkü genelde erkekler çalışıyor bu işte."

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir