taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7706
6.3556
1469.54
103918.6
272.683
49743.69

İzmir’e bir metro hattı daha geliyor

28 kilometre uzunluğundaki hat kentin en uzun metro ağı olacak.

İHA | 26.06.2019 - 15:27..
Whatsapp ile paylaş
İzmir’e bir metro hattı daha geliyor

İzmir'de bir ucu Halkapınar, diğer ucu Adnan Menderes Havalimanı’na uzanan metro hattı yapılıyor.

28 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA OLACAK

Nüfusu 500 bine dayanan Karabağlar ilçesinin ana ulaşım aksı üzerinden geçmesi planlanan hat, Adnan Menderes Havalimanı’ndan başlayıp Gaziemir, Eskiizmir, Eşrefpaşa, Çankaya, Basmane, Yenişehir, Halkapınar güzergahını izleyecek. 28 kilometre uzunluğundaki hat, yoğun konut alanlarının yanı sıra Sarnıç, ESBAŞ, Fuar İzmir, Kemeraltı ve Gıda Çarşısı gibi önemli iş merkezlerini de birbirine bağlayacak.

İzmir’e bir metro hattı daha geliyor

DERİN TÜNEL TEKNOLOJİSİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kent içi trafiği rahatlatmak amacıyla hazırladığı 2030 Ulaşım Ana Planı’nda "İzmir HRS 6. Aşama Eskiizmir Hattı" adıyla yer alan metro hattı; mevcut hatlardan bağımsız olarak, teknolojinin son sistemleri kullanılarak, tren setleri sürücüsüz olacak şekilde planlandı.

Havalimanı-Halkapınar metro hattı, bölgedeki sosyal hayatın etkilenmemesi için derin tünel teknolojisiyle inşa edilecek.

24 İSTASYON

24 istasyona sahip proje güzergah,ı mevcut metro hattının Stadyum İstasyonu’na entegre edilerek, bağımsız istasyonla başlayacak. Yeni metro hattı sırasıyla Fatih Caddesi, Gıda Çarşısı, Tepecik Hastanesi, Kemer, Basmane, Çankaya, Bayramyeri, Yağhaneler, Bozyaka, Eskiizmir, Seniha Mayda İlkokulu, Dostluk Bulvarı, Atatürk Anadolu TML, Aydın Altan Caddesi, Fuar İzmir, Esbaş, Gaziemir Kaymakamlık, Abdullah Arda Çolpan Meydanı, Gaziemir Devlet Hastanesi, Sarnıç, Sarnıç-Sanayi, Sarnıç-Menderes’den geçerek Adnan Menderes Havalimanı’nda son bulacak.

İzmir’e bir metro hattı daha geliyor

Hattın "Uygulama Projeleri Danışmanlık Hizmet Alım" ihalesi, önümüzdeki temmuz ayında gerçekleştirilecek. Çalışmalar kapsamında hazırlanacak ulaşım etüdü ve fizibilite raporu ile bölge ihtiyaçları ve mevcut ulaşım aksları doğrultusunda alternatif güzergahlara da yer verilecek. İlgili bakanlıklar ve kurumlardan alınacak başvuru ve onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından, hattın yapım ihalesine çıkılacak.

2030'A KADAR 465 KİLOMETRE

İzmir Büyükşehir Belediyesi, diğer yandan da mevcut metro ağını genişletmek için Narlıdere hattında çalışmalarını sürdürüyor. Buca Metrosu için de Ankara’dan onay bekliyor. İzmir Banliyö Sistemi İZBAN’ı kuzeyde Bergama’ya kadar 52 kilometre daha uzatacak banliyö hattı, Çiğli’de oturan vatandaşların ulaşımını büyük ölçüde rahatlatacak. 11 kilometrelik 14 istasyonlu tramvay hattı gibi önemli yatırımlar da büyükşehir belediyesinin kısa vadeli raylı sistem yatırımları arasında yer alıyor. İzmir’de raylı sistem ağının 2030 yılına kadar 465 kilometrelik bir şebekeye çıkması planlanıyor.

EN UZUN METRO HATTI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 28 kilometre ile kentin en uzun metro hattının inşa edilmesi için çalışmalara başladıklarını belirterek, "Bir ucu havalimanına bir ucu Atatürk Stadı'na uzanan, Eskiizmir ve Bozyaka gibi çalışan kesimin yoğun olduğu kentin en büyük mahallelerine de uğrayan bu yeni metro büyük önem taşıyan ve öncelikli bir proje. Onay ve ihale süreçlerini hızlı bir şekilde çözerek işe koyulmak istiyoruz. İzmir’in raylı sistemler alanındaki liderliğini, geliştirerek sürdürmesi konusunda kararlıyız." diye konuştu.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir