taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7741
Euro
7.3687
Altın
1651.45
Borsa
93225.22
Gram Altın
359.26
Bitcoin
49368.17

Japon hükümetinden çalışanlara mecburi tatil yapma hakkı

Japonya'da çıkarılan bir kanunla çalışanlara mecburi tatil yapma hakkı getirildi.

DHA |
Whatsapp ile paylaş

Japon hükümetinden çalışanlara mecburi tatil yapma hakkı

japonya

Japonya Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmada, ülkede çalışanların yarısından fazlasının yılda 18.5 gün olan ücretli izin hakkını kullanmadığı ortaya çıktı.

TATİLE ÇIKMIYORLAR

Araştırmaya göre, Japonlar tatil hakkını kullandıkları zaman kendilerinden boşalacak olan iş gücünün patronları tarafından arkadaşlarına verileceğinden endişe duyarak tatile çıkmıyorlar. Japon çalışana göre herkes kendi işini kendi yapmalı arkadaşının işi ise geçici de olsa bir başkasına yüklenmemeli.

20 GÜNE KADAR ZORUNLU İZİN YAPMA HAKKI

Yomiuri gazetesinde yer alan haberde, Japon hükümetinin çıkardığı bu yeni iş kanununun hemen yürürlüğe gireceği ve 2020 yılında zorunlu tatile çıkartılacak. Japonların sayısının ise yüzde 70’lere varmasının beklendiği vurgulandı. Japon iş kanununa göre bir iş yerinde en az altı ay çalışan Japon işçinin yılda 10 gün ücretli izin kullanma hakkı bulunuyor. Şayet bir işçi aynı iş yerinde aralıksız altı buçuk yıl çalışmış ise bu hak 20 güne çıkabiliyor.

Japon hükümetinden çalışanlara mecburi tatil yapma hakkı

TATİL YAPMAYANA CEZA

Çalışma Bakanlığının yılda en az 5 gün tatil yapmayanlara ceza getirmeyi planladığı kanunun bu izni 10 güne çıkartmak istemeyen işçileri kapsamadığı belirtildi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir