taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7709
Euro
7.3743
Altın
1647.25
Borsa
93137.04
Gram Altın
358.439
Bitcoin
49260.95

Japonya IŞİD için harekete geçiyor

Japonya Başbakanı Abe, orduya ülke dışında hayatı tehlikede olan vatandaşlarını kurtarmak için harekat düzenleme yetkisi verilmesini istedi.


Whatsapp ile paylaş

Japonya IŞİD için harekete geçiyor

japonya

IŞİD'in Japon rehineleri öldürmesinin ardından Başbakan Şinzo Abe, ordunun vatandaşlarını kurtarmak için harekat yapmasına izin verilmesini istedi.

Abe bu görüşlerini IŞİD militanları tarafından rehin alınan Japon vatandaşı gazeteci Kenji Goto'nun öldürülmesi ardından parlamentodaki bir komisyon toplantısında açıkladı.

ANAYASA SINIRLIYORDU

Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı yenilgisi sonrasında yapılan pasifist anayasası ordunun ülke dışında yapabileceği şeyleri büyük ölçüde sınırlıyor. Japon Başbakan Abe, bu durumu değiştirmek istediğini daha önce açıklamıştı.

PARLAMENTOYA SUNACAK

Japonya hükümeti, silahlı kuvvetler üzerindeki kısıtlamaları hafifletecek bir dizi öneriyi parlamentoya sunmaya hazırlanıyor.

Şinzo Abe bu yıl yapılacak değişikliklerle Japon ordusunun ülke dışında muharip görev yapmasını engelleyen yasağın, saldırıya uğrayan müttefiklere destek olmak gerekçesiyle kaldırılabilmesini istiyor.

60 YILIN EN BÜYÜK POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİ

'Kollektif meşru savunma' adı verilen bu doktrin kabul edilirse Japon savunma politikası 60 yılın en büyük politika değişikliğine uğramış olacak.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir