taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7708
Euro
7.3265
Altın
1658.74
Borsa
92071.13
Gram Altın
361.662
Bitcoin
49405.46

Japonya'da bankalar robotlara teslim edilecek

Japon bankası Mitsubishi UFJ Finans Grubu, Nisan ayında şubelerinde çalışmaya başlayacak olan robotları müşterilerine tanıttı.

İHA |
Whatsapp ile paylaş
Japonya'da bankalar robotlara teslim edilecek

JAPONYA

Japonya'nın en büyük bankası, Mitsubishi UFJ, şubelerinde robotları kullanacak. Japonya'nın en büyük bankası olan Mitsubishi UFJ'nin deneyeceği "Nao" adlı bu robotların yaklaşık 5.4 kilogram ağırlığında ve 58 santimetre uzunluğunda olduğu belirtiliyor.

19 FARKLI DİL KONUŞABİLİYOR

İnsana benzeyen robotların, Nisan ayı itibariyle bankanın bir ya da iki şubesinde denemelere başlayacağı ifade ediliyor. Performansına göre diğer şubelerde de robotların çalıştırılabileceği öne sürülüyor. Alnında kamera bulunan "Nao" adlı robot, 19 farklı dil konuşabiliyor ve müşterilerin yüzlerindeki mimiklerden ve ses tonlarından memnun olup olmadıklarını ayırt edebiliyor. Bu da Nao'ya müşterileri karşılayabilme ve onlara ne istediklerini sorabilme imkanı tanıyor.

Aydın Zeybeği yapan Robot Nao - İZLE

FRANSIZ ŞİRKET ÜRETTİ

Nao, 2006 yılında Japonya telekom ve internet devi SoftBank'ın alt kuruluşu Fransız şirketi Aldebaran Robotics tarafından üretildi. Çarşamba günü ilk defa İngilizce konuşan bir müşteriyle iletişime geçen robot, İngilizce kullanarak şunları söyledi: "Merhaba ve hoşgeldiniz. Sizi döviz alımı, ATM'ler, banka hesabı açılması veya yurtdışına para havalesi ile ilgili bilgilendirebilirim. Hangisini tercih edersiniz?"

EN ÇOK YATIRIM YAPAN ŞİRKET

Mitsubishi UFJ, "insan olmayan kaynaklara" en çok yatırım yapan Japon şirketlerinin başında geliyor.

"ROBOT DEVRİMİ"

Ülkede bu tür yatırımlar da teşvik ediliyor. Japon Başbakanı Şinzo Abe de, ülkede azalan iş gücüne karşı "robot devrimi" için kolları sıvamıştı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir