taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5764
Euro
7.2632
Altın
1619.54
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.771
Bitcoin
42439.78
fuzulev

Joe Biden: Esad’le koordinasyon içinde değiliz

ABD Başkan Yardımcısı Biden, terör örgütü IŞİD'e karşı koalisyon oluşturduklarını belirterek, "Esad ile koordinasyon içinde değiliz" dedi.

AA |
Whatsapp ile paylaş

Joe Biden: Esad’le koordinasyon içinde değiliz

biden

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Avrupa’nın önde gelen gazetelerinden The Guardian, Le Monde, Süddeutsche Zeitung, El Pais, La Stampa ve Gazeta Wyborcza’ya ortaklaşa yazılı olarak röportaj verdi.

"ESED'LE KOORDİNASYON İÇİNDE DEĞİLİZ"

Biden, "Birçok ülke, (mücadeleye) çok önemli katkılarda bulundu. Hepimiz daha fazlasını yapabiliriz. Bu ülkeler bizim IŞİD'e karşı koalisyonumuzu oluşturuyor, Esad değil. Esad’le koordinasyon içinde değiliz. Kendisi yaptırımlarımız altında" dedi.

"SURİYE'DEKİ ILIMLI MUHALEFETLE ÇALIŞACAĞIZ"

Daha önceki eylemleri sonucu meşruiyetini kaybeden Esad’in, görmek istedikleri istikrarlı, huzurlu ve birleşmiş Suriye’ye yönetmesinin artık mümkün olmadığını vurgulayan Biden, özgürleştirilmiş bölgelerde istikrarı sağlamaları, IŞİD ve rejimin saldırılarına karşı kendilerini korumaları için Suriye'deki ılımlı muhalefet ile çalışacaklarını söyledi.

KİMYASAL SİLAH STOKLARI ÜLKEDEN ÇIKARILDI

Biden, Suriye’de kimyasal silahların kullanılmasının ardından ABD’nin Esad'e yönelik askeri harekat düzenlememesinden pişmanlık duyup duymadığı yönündeki soruya "ABD, diplomasiyle askeri saldırının yapamayacağını başardı: Suriye’nin bildirildiği kimyasal silah stokları ülkeden çıkarıldı" yanıtını verdi.

"TÜM DÜNYAYI TEHDİT EDECEKTİ"

Biden, "Bu kadar korkunç silahların onları kullanacak kadar zalim Suriye rejiminde kalması ya da El Kaide ile bağlantılı terör örgütleriyle IŞİD'in eline geçmesi olasılığı, sadece Suriye'nin değil, bölgenin ve hatta dünyanın güvenliği için tehdit anlamına gelecekti ve biz bunu önemli ölçüde azalttık" dedi.

"ANLAŞMALAR SURİYE'NİN TÜM SORUNLARINI ÇÖZMÜYOR"

ABD Başkan Yardımcısı Biden, "Ne yazık ki kimyasal silahlar konusundaki anlaşma, Suriye’nin bütün sorunlarını çözmüyor. Ülkede büyük bir insanlık trajedisi yaşanıyor.  ABD ve ortakları,Suriye muhalefetini de destekleyerek, şimdiye kadar yaklaşık 3 milyar dolar insani yardım göndererek ve komşu ülkeleri güçlendirerek siyasi çözüm bulabilmek ve çatışmalara son verebilmek için gerekli koşulların oluşturulmasına çalışıyor" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir