taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7316
Euro
7.2855
Altın
1619.95
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.764
Bitcoin
46065.09

John Kerry'den Netanyahu'ya sert sözler

John Kerry, İran ile anlaşmaya karşı olduğunu söyleyen İsrail Başbakanı Netanyahu için, "Anlaşmanın ne olduğunu bilmiyor." dedi.

CHA |
Whatsapp ile paylaş

John Kerry'den Netanyahu'ya sert sözler

John Kerry'den Netanyahu'ya sert sözler

ABD Dışişleri Bakanı, Senato’da Senato Dış İlişkiler Komitesi ile Tahsisatlar Komitesi’nde düzenlenen oturumlarda senatörlerin sorularını cevapladı.

"İRAN SİLAHA SAHİP OLAMAYACAK"

Kerry, P5+1 ülkeleri ile İran arasında devam eden nükleer silah müzakerelerine ilişkin çeşitli sorulara muhatap oldu. Müzakereleri savunan Kerry, ABD Başkanı Barack Obama’nın bu konuda çok net bir sözü olduğunu hatırlattı. "İran nükleer silaha sahip olamayacak." dedi.

"GELECEK HAFTALARDA İSPAT EDECEĞİZ"

2013 yılından bu yana bu amaca diplomatik olarak ulaşabilmeyi test ettiklerini kaydeden Kerry, "Bunu (amaca ulaşılıp ulaşılamayacağını) henüz bilemiyorum. Ancak sorunun çözülmesi adına en etkili yol bu ve gelecek haftalarda, aylarda bunu ispat edeceğiz." ifadesini kullandı.

"ORTADA ANLAŞMA YOK"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun müzakereleri hedef alan sözlerine cevap veren Kerry, "Şu sıralarda etrafta dolaşan ve 'Biz anlaşmayı sevmiyoruz' söyleminde olan herhangi birisi, anlaşmanın ne olduğunu bilmiyordur. Ortada henüz bir anlaşma yok. Müzakere sürecinin ne olduğunu bekleyip görmeleri konusunda insanların ihtiyatlı olmalarını istiyorum." dedi.

Netahyahu yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, son zamanlarda nükleer müzakereler konusunda edindikleri bilgilerin bu yöndeki kaygılarını haklı çıkarır nitelikte olduğunu iddia etmişti. Anlaşmanın gerçekleşmemesi için elinden gelen herşeyi yapacağını kaydeden Netanyahu, 3 Mart tarihinde ABD Kongresi’nde yapacağı konuşmanın bu yönüyle kritik olduğunu dile getirmişti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir