taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7008
Euro
7.3351
Altın
1677
Borsa
96095.88
Gram Altın
361.104
Bitcoin
46403.17

John Kerry'den Rusya'ya Ukrayna uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'yı, Ukrayna'yla ilgili verdiği kararlarda çok dikkatli olması yönünde uyardı.


Whatsapp ile paylaş

John Kerry'den Rusya'ya Ukrayna uyarısı

John Kerry'den Rusya'ya Ukrayna uyarısı

Amerikan NBC televizyonuna mülakat veren Kerry, Rusya'nın, Ukrayna'nın egemenliğine saygı göstermeye yönelik sözünü yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

"RUSYA ALDIĞI KARARLARDA DİKKATLİ OLMALI"

Kerry, "Bence Rusya bu konuda (Ukrayna) verdiği hükümlerde çok dikkatli olmalı. Sürtüşme peşinde değiliz. Ancak şunu çok net ortaya koyuyoruz ki, her ülke Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne, egemenliğine saygı göstermeli. Rusya bunu yapacağını söylemişti ve bu sözünü yerine getirmesinin önemli olduğu düşünüyoruz" dedi.

"PUTİN, DEĞİŞİM İSTEYEN UKRAYNALILAR'I DİNLEMELİ"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, "Değişim yönündeki arzularını dile getiren Ukraynalıları dikkatle dinlemesi" gerektiğini vurgulayan Kerry, ABD'nin, Rusya ile ilişkilerini "Soğuk Savaş'ın bir çeşit devamı" gibi görmediğinin altını bir kez daha çizdi.

"BU, BİR ROCKY 4 DEĞİL"

Kerry, "Bu, bir Rocky 4 değil. İnanın bana, bunu böyle görmüyoruz. Şu an ihtiyacımız olan şey, eski tarz bir Soğuk Savaş sürtüşmesine girmek değil. Ukrayna halkına kendi geleceklerini seçebilmeleri için kapasite sağlamak amacıyla birlikte çalışmalıyız. Bu, biri kaybederken, diğerinin kazandığı bir oyun olmak zorunda değil" diye konuştu.

Kerry, Rusya'ya yönelik uyarılarını, ABD-Gürcistan Stratejik Ortaklık Komisyonu'nun Washington'daki toplantısında da sürdürdü.

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ile katıldığı toplantıda konuşan Kerry, Moskova yönetimine Gürcistan topraklarından askerlerini çekme çağrısını yineledi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir