taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6958
Euro
7.3303
Altın
1677
Borsa
95834.44
Gram Altın
361.333
Bitcoin
46593.98

John Kerry'i suçlayan İsrailli bakana ABD'den yanıt

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yi, İsrail'in kafasına silah dayamakla cuçladığı sözlere yanıt geldi.


Whatsapp ile paylaş

John Kerry'i suçlayan İsrailli bakana ABD'den yanıt

John Kerry'i suçlayan İsrailli bakana ABD'den yanıt

Kerry'nin 50. Münih Güvenlik Konferansı'nda İsrail'e uyarı niteliğindeki bir açıklaması İsrail'de bazı kesimlerin tepkisini çekti. Açıklamasında Kerry, İsrail-Filistin ihtilafının uzamasının, İsrail'e karşı "giderek artan bir gayrimeşrulaştırma kampanyasına ve boykotların konuşulmasına" neden olduğuna dikkat çekmiş, "Böylesi bizim için daha mı iyi?" diye sormuştu.

"KAFAMIZA SİLAH DAYANIYOR"

İsrail Stratejik İşler Bakanı Steinitz ise Kerry'nin bu sözlerine tepki göstererek, bunu İsrail'e karşı bir tehdit olarak gördüğünü söyledi. Steinitz, "Kerry'nin söylediği şeyler yaralayıcı, haksız ve hoşgörülemez. İsrail'in, bizim ulusal çıkarlarımız için en kritik meseleleri konuştuğumuz bir sırada kafasına silah dayanarak müzakere etmesi beklenemez" dedi.

PSAKİ: KERRY GERÇEKLERİ TARİF ETTİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki ise Steinitz'in bu tepkisinin ardından yaptığı açıklamada, Kerry'nin İsrail'e yönelik herhangi bir boykota kuvvetle karşı olduğunu ve Münih'teki sözlerinde, "barış çabalarının başarısız olması halinde her iki tarafı ne gibi tehlikelerin beklediğine dair daha önceden belirtilen gerçekleri" tarif ettiğini belirtti.

Psaki, "Bakan Kerry bu süreçte her zaman muhalefet ve zorlu anlar olmasını bekliyordu ama tüm tarafların, kayıtlarını ve açıklamalarını doğru biçimde tasvir etmesini de bekliyor" ifadesini kullandı.

NETANYAHU DA KERRY'E TEPKİ GÖSTERDİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da haftalık kabine toplantısında yaptığı açıklamada, Kerry'nin ismine doğrudan yer vermeyerek Steinitz'den daha temkinli bir dil kullanırken, İsrail'e karşı bir boykot uygulanmasına yönelik her türlü girişim çağrısının "ahlak dışı ve haksız" olduğunu söyledi. Netanyahu, "Hiçbir baskı, benim İsrail devletinin hayati çıkarlarını, özellikle de halkının güvenliğini terk etmeme neden olmayacak" diye konuştu.

ABD yönetimi bu ay ortasında da, İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon'un yine Kerry için söylediği "saplantılı, Mesih gibi hareket ediyor, Nobel ödülü alsa da bizi rahat bıraksa" şeklindeki sözlerine

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir