taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5047
Euro
7.206
Altın
1619.79
Borsa
87597.02
Gram Altın
339.569
Bitcoin
40907.51
fuzulev

Kaddafi: Türkler de Kürtlerle savaşıyor

Kaddafi, TRT Türk muhabiri Mehmet Akif Ersoy'a röportaj verdi ve ilginç açıklamalarda bulundu

09.03.2011 - 12:05..
Whatsapp ile paylaş
Kaddafi: Türkler de Kürtlerle savaşıyor

Kaddafi: Türkler de Kürtlerle savaşıyor

Üzerindeki iç ve dış baskı giderek artan Libya lideri Muammer Kaddafi, dün bir kez daha kamuoyunun karşısına çıktı. Başkent Trablus'ta kendisine yakın Zintan aşiretine mensup gençlere hitap eden Kaddafi, TRT Türk muhabiri Mehmet Akif Ersoy'a da röportaj verdi.

Libya'da yaşanan kaos ortamından kaçarak Türkiye'ye dönen Türk vatandaşlarına kapılarının her zaman açık olduğunu belirten Kaddafi, "Türkler kardeşimiz. Hepimiz Osmanlı'yız" dedi.

TÜRK ORDUSU SENELERDİR KÜRTLERLE SAVAŞIYOR

TRT Türk'e konuşan Libya lideri, mülakat boyunca, ülkesine karşı yapılacak olası bir uçuşa 'yasak bölge'yi eleştiren Kaddafi, bu konuda çok tartışılacak bir de benzetme yaptı. Kaddafi bu konuyla ilgili olarak;

"Türkiye'de hak isteyen Kürtler var, bağımsız bir devlet kurmak istiyorlar. Senelerdir Türk ordusu Kürtlerle savaşıyor. Niye Türkiye'nin askeri hava sahası kapatılmıyor. Ne ABD ne de Avrupa bununla ilgili karar çıkarıyor. Neden?" diye sordu.

Üçüncü haftasına giren çatışmalarda Türkiye'nin tutumunu da değerlendiren Kaddafi, özellikle Türk işçilerinin ülkesinden ayrılmasını yadırgadığını ancak yine de bunu anlayışla karşıladığını belirtti.

TÜRK İŞÇİLERİN ÇEKİLMESİ İYİ BİR TUTUM DEĞİLDİ

"Biz dostuz arkadaşız, gerçekten mükemmel ilişkilerimiz var. Anlaşmalarımız var. Vizeleri kaldırdık, Türk şirketlerinin her zaman önceliği var. Tabi gelen açıklamalarla ilgili ben Türkiye'yi mazur görüyorum. Olanlardan etkilendi, duyduğu haberlerden etkilendi. İşçilerin çekilmesi iyi bir tutum değildi. Tabi Türkiye olayların gerçek yüzünü öğrendiğinde, kargaşa olmadığını anladığında, tutumunu değiştirecektir" diyen Libya lideri ayrıca daha pek çok inşaat projesinin Libya'da devam ettiğini söyledi ve kısa süre içinde Türk işçilerinin geri gelmesini sağlayacak güvenceler sunacağını belirtti.

HEPİMİZ OSMANLI'YIZ

Kaddafi'nin Türk halkına başka mesajları da vardı: "Türkler kardeşimiz. Tarihimiz bir. Yüzlerce yıl birlikte yaşamışız. Hepimiz Osmanlı'yız, tarihimiz bu, bundan kurtulamayız."

İki ülkenin de ortak tarihi olduğuna dikkat çeken Kaddafi, geçtiğimiz günlerde Barbaros hayrettin Paşa hakkındaki benzetmesini ise arkasında durdu ve eğer Libya'daki çatışmalar durdurulmazsa Barbaros'un Akdeniz'de korsanlık yapacağını söyledi.

BİZ OLMAZSAK EL KAİDE BÖLGEYİ ELE GEÇİRİR

Libya liderinin dünya kamuoyuna da mesajları vardı. Daha önce verdiği mülakatlardaki iddialarını tekrarlayan Kaddafi, olayların arkasında El Kaide'nin olduğunu savundu:

"Eğer El Kaide Libya'yı ele geçirirse büyük bir facia yaşanır. El Kaide'nin varlığını engelliyoruz. Eğer buraya hakim olurlarsa İsrail dahil tüm bölge karmaşaya sürüklenir. Onları bizim engellediğimiz gibi kimse engelleyemez."

Libya'nın büyük bölümünün sakin olduğunu öne süren Kaddafi, zayıflık gösteren gençlerin El Kaide tarafından kandırıldığını belirtti ve Libyalı aileleri çocuklarına sahip çıkmaya çağırdı.

 

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir